Kesäjuttu Kesäjuttu
Nalle ja tyttö Nalle ja tyttö
Kumpi on parempi ? Kumpi on parempi ?
Ylenantoa Ylenantoa
sulaa sulaa
Näin syöksytään uneen Näin syöksytään uneen
Ponihomo-spurdo Ponihomo-spurdo
Sitä saa mitä tilaa Sitä saa mitä tilaa
painttaiteilioiden vallankumous painttaiteilioiden vallankumous
avoimen pelimaailman pelit pilalle avoimen pelimaailman pelit pilalle
Nyeh. Nyeh.
Börheä ero :3 Börheä ero :3
mikä sää? mikä sää?
ketä muistaa ketä muistaa
njam, njam njamnjam, njam njamnjam, njam njam njam, njam njamnjam, njam njamnjam, njam njam
Suklaadydy Suklaadydy
Luolastolaisen perjantai Luolastolaisen perjantai
telakoituminen telakoituminen
pesukarhut pesukarhut
Liikaa vaatetta Liikaa vaatetta
Japanipallo Japanipallo
murtunut leuka murtunut leuka
Korjasi näkönsä :3 Korjasi näkönsä :3
Enkeli lumitöissä Enkeli lumitöissä
 1 333 näyttökertaa, 9 viestiä, 0.3 MB, 1 tiedosto, 12.04.2019 08:38:05
[ + 10 - | ]

Ryppyreikä

[27597] [ryppy_opinto-ohjaajana.jpg] [0.3 MB] [850x851] [] []
ryppy_opinto-ohjaajana.jpg

ryppy

(49)  · 

reikä

(57)
10.12.2020 13:53:42
#418447 [+-] Piilota Suosittele

>>418437 Mjoo ol pakko pikasesti googlettaa oliko käsitykseni kuinka virheellinen ja sanan rap tiedetyt juuret todella ovat jossain muualla kuin tuossa akronyymissä.. tosin hyvältä kuullostavaa räppiä on todella vaikea tehdä ilman hyvää flowta, joka taas vaatii rytmitajua.. eli pointtini sentään pitää.. :D

11.12.2020 15:56:01
#418914 [+-] Piilota Suosittele

>>418674 Niin no, rytmin lisäksi on hyvä osata sanoittaa.. joka tietenkin on vähän suhteellista, että mitä kukin pitää hyvinä sanoituksina.. itselleni tuo tarkoittaa lähinnä sitä että sanoituksissa on järkeä.. järkeville sanoituksille suurin edellytys on tieto, että tietää mistä puhuu.. ja sitten vielä taitoa asettaa nuo järkevät ajatukset oikeaan järjestykseen ja hyvällä rytmillä.. tavutus opittiin jo ekalla luokalla.. ei vaadi ihan liikaa järjen valoa tavuttaa sanoja tietyssä rytmissä mutta hyvä räppi vaatii aika paljon enemmän.. niin sanoittajalta kuin kuuntelijaltakin.. :3 siksi plebit eivät tajuakkaan räp musiikista mitään.. :D

11.12.2020 16:48:15
#418920 [+-] Piilota Suosittele

>>418914
Joo no voi sen noinkin ajatella, ja samalla voi sanoa vaikka että ois hyvä olla myös joku köyhä sossurotta ja vetää huumeita jotta on jotai mistä kertoa. Tai sit viel parempi, et eka köyhä sossurotta mut saat huumebisneksel massii ja nyt oot rikas nistirotta ja räppäät siit.

11.12.2020 17:42:19
#418942 [+-] Piilota Suosittele

>>418920 Niimpä.. siksi tuossa aikasemmassa viestissäni lukikin; "..mitä kukin pitää hyvinä sanoituksina.. itselleni tuo tarkoittaa lähinnä sitä että.."
Kukin ajatelkoon mitä ja miten haluaa, mutta totuus on mitä on.. Sitä ei kenenkään mielipide muuta mihinkään..

[ 9 viestiä | ]