Demonien lahtausta Demonien lahtausta
hei sinä siellä hei sinä siellä
täs sulle kukka :3 täs sulle kukka :3
Ihana nainen Ihana nainen
sale ei armahda sale ei armahda
sillävälin helsinki ilman natseja kulkueessa sillävälin helsinki ilman natseja kulkueessa
pimeys vie ruuan pimeys vie ruuan
insane stunt bonus insane stunt bonus
tässä on hyvä :3 tässä on hyvä :3
Pökäleet kelluu Pökäleet kelluu
Kulttuurin oppimista Kulttuurin oppimista
Talojen Aamut Talojen Aamut
on tehnyt ennenkin on tehnyt ennenkin
Buttfukkeri Buttfukkeri
muori oikasee nyt muori oikasee nyt
neekeri neekeri
Roflmao Roflmao
Kiinosti Kiinosti
Asioin kelassa Asioin kelassa
jouluporkkana jouluporkkana
börhö börhö
joulukortti exälle joulukortti exälle
blyat-operaatio blyat-operaatio
somalit lähtee kotiin somalit lähtee kotiin
 822 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.38 MB, 1 tiedosto, 16.09.2018 03:30:02
[ + 4 - | ]

Tämä naama pelottaa monarkisteja, katolisia ja irkkuja

[17808] [1537056183088.jpg] [0.38 MB] [800x1028] [] []
1537056183088.jpg

oliver

 · 

cromwell

 · 

muotokuva

16.09.2018 04:13:12
#97175 [+-] Piilota Suosittele

97170 Erittäin hyvin sanottu. Iso osa neuvostovaltion alkuaikojen kriittisistä epäonnistumisista olisi voitu välttää vähän keveämmillä ja vähemmän dogmaattisilla otteilla.

16.09.2018 05:32:33
#97181 [+-] Piilota Suosittele

97170

En sanoisi Cromwellin olleen välttämättä vallankumouksellinen. Englannin sisällissota johtui pikemminkin taloudellisista ja uskonnollisista syistä kuin yhteiskunnallisista. Cromwell ei tähdännyt kuninkaan syrjäyttämiseen, vaan se tapahtui vasta Kaarlen jatkaessa taistelua loppuun asti.
En tietenkään Cromwellia ihaile, mutta hän on mielenkiintoinen henkilö.

16.09.2018 15:12:17
#97399 [+-] Piilota Suosittele

97182

Cromwell oli todellakin ihailtava sotilaskomentaja, joka ensimmäisten joukossa tajusi mm. ponttooneiden hyötykäytön. Hänen ideologiansa on myös mielenkiintoinen, ja hänessä näkyy uskonnon tärkeys aikakauden politiikassa. Cromwellhan oli puritaani, eli hyvin vahvasti protestanttinen. Englantilaiset puritaanit halusivat puhdistaa kaiken "katolisen" vaikutteen pois anglikaanista kirkosta. Tämän vuoksi hänen aikansa muistetaan hyvin tiukkana moraalivalvonnan aikana. Niin miehille kuin naisille oli esimerkiksi hyvin tarkat pukeutumiskoodit. Englannin historiaa katsoessa pitää muistaa uskonnon olleen melkein aina hyvin tärkeässä roolissa. Cromwell oli silti oudon suvaitsevainen mies, vaikka se ei yltänyt ainakaan katolisiin. Hän mm. suojeli juutalaisia ja kutsui näitä asumaan takaisin Englannissa.

Vähän hassua muuten, että kutsut sisällissodan lopputulosta "vallankumoukseksi". Teoriaa vallankumouksesta nimittäin kannattavat juurikin marksilaiset historioitsijat :D

[ 7 viestiä | ]