hulahula ekspertti hulahula ekspertti
Gay pride leikkinatsi Gay pride leikkinatsi
Ihana nainen Ihana nainen
ei koskea :F ei koskea :F
perseestä metsä, metsästä vene perseestä metsä, metsästä vene
sänkkyyn sänkkyyn
Madlads - GG Allin Madlads - GG Allin
Suomalais-ugrilaisten kansojen alkuperä Suomalais-ugrilaisten kansojen alkuperä
Juhannus Juhannus
työtön työtön
tyypillistä, maanantai tyypillistä, maanantai
Ebrahimin iskuvinkki Ebrahimin iskuvinkki
maukasta maukasta
Karhu Karhu
Helpers Helpers
lujaa lujaa
Kaikki kuoli Kaikki kuoli
11. Kesäkuuta nevö förget! 11. Kesäkuuta nevö förget!
"Metsässä" (dub) "Metsässä" (dub)
Saksan tulevaisuus Saksan tulevaisuus
Liberaalit ja suvakit kiteytettynä Liberaalit ja suvakit kiteytettynä
pieksämällä paranee pieksämällä paranee
Tyyntä myrskyn edellä Tyyntä myrskyn edellä
haaveile isosti haaveile isosti
 484 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.38 MB, 1 tiedosto, 16.09.2018 03:30:02
[ + 4 - | ]

Tämä naama pelottaa monarkisteja, katolisia ja irkkuja

[17808] [1537056183088.jpg] [0.38 MB] [800x1028] [] []
1537056183088.jpg

oliver

 · 

cromwell

 · 

muotokuva

16.09.2018 04:13:12
#97175 [+-] Piilota Suosittele

97170 Erittäin hyvin sanottu. Iso osa neuvostovaltion alkuaikojen kriittisistä epäonnistumisista olisi voitu välttää vähän keveämmillä ja vähemmän dogmaattisilla otteilla.

16.09.2018 05:32:33
#97181 [+-] Piilota Suosittele

97170

En sanoisi Cromwellin olleen välttämättä vallankumouksellinen. Englannin sisällissota johtui pikemminkin taloudellisista ja uskonnollisista syistä kuin yhteiskunnallisista. Cromwell ei tähdännyt kuninkaan syrjäyttämiseen, vaan se tapahtui vasta Kaarlen jatkaessa taistelua loppuun asti.
En tietenkään Cromwellia ihaile, mutta hän on mielenkiintoinen henkilö.

16.09.2018 15:12:17
#97399 [+-] Piilota Suosittele

97182

Cromwell oli todellakin ihailtava sotilaskomentaja, joka ensimmäisten joukossa tajusi mm. ponttooneiden hyötykäytön. Hänen ideologiansa on myös mielenkiintoinen, ja hänessä näkyy uskonnon tärkeys aikakauden politiikassa. Cromwellhan oli puritaani, eli hyvin vahvasti protestanttinen. Englantilaiset puritaanit halusivat puhdistaa kaiken "katolisen" vaikutteen pois anglikaanista kirkosta. Tämän vuoksi hänen aikansa muistetaan hyvin tiukkana moraalivalvonnan aikana. Niin miehille kuin naisille oli esimerkiksi hyvin tarkat pukeutumiskoodit. Englannin historiaa katsoessa pitää muistaa uskonnon olleen melkein aina hyvin tärkeässä roolissa. Cromwell oli silti oudon suvaitsevainen mies, vaikka se ei yltänyt ainakaan katolisiin. Hän mm. suojeli juutalaisia ja kutsui näitä asumaan takaisin Englannissa.

Vähän hassua muuten, että kutsut sisällissodan lopputulosta "vallankumoukseksi". Teoriaa vallankumouksesta nimittäin kannattavat juurikin marksilaiset historioitsijat :D

[ 7 viestiä | ]