Perustaja alchemilla1

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 24.10.2017 17:42:00 Jäseniä 9 Vierailuja 605 Medioita 86

Hyviä kirjoja tänne!

Röllikirja Röllikirja
Ipalle sopiva kirja Ipalle sopiva kirja
Herrasmies ei pidä lukua Herrasmies ei pidä lukua
Sylkkyhetki Sylkkyhetki
joskus apu on tarpeen joskus apu on tarpeen
Satukirja Satukirja
korkeajännitys korkeajännitys
Franklin Franklin
Miina ja Manu Miina ja Manu
Enkelipylly Enkelipylly
Opus Opus
Pirihattu ja viinapää Pirihattu ja viinapää
Kassiraamat Kassiraamat
odottavan aika on pitkä odottavan aika on pitkä
viimeinen kesä viimeinen kesä
Sotaa Sotaa
Voi miksi Jumala? Voi miksi Jumala?
Näprättävää, banaanipuu ja kaiketon karjalanpiirakka Näprättävää, banaanipuu ja kaiketon karjalanpiirakka
Rattorikuiskaaja Rattorikuiskaaja
Kirjallisuuden klassikot - The Crucible Kirjallisuuden klassikot - The Crucible
Kun isukki pieree, tee siitä kirja.. Kun isukki pieree, tee siitä kirja..
Jännä kirja Jännä kirja
Hardyn pojat seikkailee Hardyn pojat seikkailee
tiina saa munaa tiina saa munaa
 480 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto
21.09.2019 22:19:49
[ + 9 - | ]

On elämä kuin juna vaan

[34633] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [900x889] [] []
tiedosto.jpg

lenkkimakkara

22.09.2019 00:34:52 | 00:36:18
#249391 [+2] Piilota Suosittele

Vuosia ja vuosia sitten kävin Tallinnassa miehitysmuseossa. Viha venäläisiä ja Venäjää vastaan kasvoi todella suureksi ja pohdin, että miksi virolaiset eivät hakkaa jokaista venäläistä palasiksi. Heti. Ja vaikka en fyysisesti mikään alfamies olekaan, olisin ollut heti valmis lähtemään virolaisten tueksi.

Keväällä Puolassa kuunneltuani Magdaa ja hänen kertomustaan kommunismivallan alla olosta, sama tunne nosti minussa jälleen päätään.

Ja nyt Prahan kommunismimuseossa käynnin jälkeen tunne oli jälleen todella voimakkaana ja pohdiskelin, että jumalauta, Venäjä harjoittaa samanlaista touhua "nyt" Ukrainassa (mm. Krim), kun teki 60-luvulla Tshekeissä.

Eli balttiarallaa näin: Helvetin kommarit, helvetin Venäjä, helvetin kommarivasemmisto, helvetin punikit.

Kommarivasemmisto tosin väittää, että perussuomalaiset olisivat Venäjä-myönteisiä, mutta täyttä sontaa.
PS toki on puhunut Venäjä-pakotteiden lieventämisestä, mutta syynä on suomalaisten yritysten pärjääminen ja Suomen talous: Pakotteet ovat tehneet ikävää lovia monen yrityksen talouteen, eikä pakotteista ole mitään apua.

Pakotteet eivät ole vaikuttaneet oikeasti mitenkään ja poliittisessa mielessä Krimin touhustakin on sanottu "hienojen länsivaltojen" toimesta korkeintaan soo-soo, vaikka pitäisi tuoda rautaa rajan yli ja häätää ryssät helvettiin.

Nii. Puppe perkele, nyt ydinpommi kiinni siihen veturiin ja täysillä Moskovaan.

04.07.2022 12:09:19
#583465 [+2] Piilota Suosittele

>>249391
>>249398

Jännä todeta näin vajaa 3 vuotta myöhemmin, kuinka oikeassa olinkaan. Venäjän touhut Ukrainassakin olivat esillä.

Jos Puppe olisi vuoden 2019 lopussa laittanut ydinpommin kiinni veturiin ja vetänyt täysillä Moskovaan, viattomat ukrainalaiset olisivat säästyneet Venäjän ja Putinin mielenvikaisuudelta ja sotarikoksilta.

Puppe perkele, paska rakki. Syypää ukrainalaisten kärsimyksiin.

[ 4 viestiä | ]