Perustaja 7evill

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 17.09.2018 13:35:51 Jäseniä 34 Vierailuja 3 178 Medioita 489

Kaikki hassun huiskeat ruokameemit, nistimössöstä hanhenmaksabulleroon.

Wolttiruokaa ja Kenwayn kadonnut alkoholi Wolttiruokaa ja Kenwayn kadonnut alkoholi
Sushi joo Sushi joo
Lampaanpaisti uuniin Lampaanpaisti uuniin
Lampaan paistia ja vihan neksia. Lampaan paistia ja vihan neksia.
Runkkumatskua Runkkumatskua
Herkkujen herkku Herkkujen herkku
grillikesä part.2 grillikesä part.2
Lihan savustusta Lihan savustusta
eväs eväs
Kenway päätti mitä syön Kenway päätti mitä syön
Lihalaiva Lihalaiva
herkullinen nakkipirtelö herkullinen nakkipirtelö
Haista @Doomdodgers vittu! Haista @Doomdodgers vittu!
hämBööga hämBööga
Juuh elikkäs purtavaa Juuh elikkäs purtavaa
Magaronimess Magaronimess
Isänpäivä kakku Isänpäivä kakku
7/10 7/10
Duunaro perjantai iltapala Duunaro perjantai iltapala
Jotai homostelua Jotai homostelua
Wingssit ja ranut Wingssit ja ranut
Pihvi Pihvi
Jauhelihapihvit, perunamuusilla ja lisukkeilla Jauhelihapihvit, perunamuusilla ja lisukkeilla
Perunamunakas Perunamunakas
 595 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto
29.08.2018 13:43:53
[ + 8 - | ]

Hauskat annokset

[16795] [tiedosto.jpg] [0.05 MB] [600x572] [] []
tiedosto.jpg

riisi

(19)  · 

kastike

(19)
29.08.2018 17:43:57
#89103 [+-] Piilota Suosittele

Villi veikkaus, että kyseessä jonkun versio curry-riisistä tai hayashi-riisistä. Jälkimmäinen on vähempi tulinen versio länsimaiseen makuun, jota voin muille luolaston hulinaristeille suositella. Tosin kannattaa varata sitten siihen kastikepohjan tekemiseen enemmän punaviiniä kuin ohje sanoo, koska japanilaiset eivät vielä ole kuulleet siitä, että kokin lämmittäminen tulee ennen lieden lämmittämistä.

29.08.2018 17:51:05 | 17:53:46
#89107 [+-] Piilota Suosittele

>>89104
https://www.youtube.com/watch?v=fIVpVDEhy2M tässä video-opastettu resepti, jota muokkaamalla olen itse tehnyt. Tyyppi tekee tosissaan sinkkumiehen kerta-annoksia, joten meidän vähävaraisempien kannattaa tehdä tuo tuplana tai triplana. Lihana käy tosissaan possu tai nauta parhaiten ja jos on paistia, niin kohmeisena siivuttamalla saa oikein hyviä ja ohuita siivuja.
Edit: Unohdin mainita, että ennen kuin keittää riisiä, kannattaa riisi pestä kylmässä vedessä kerran tai kaksi, jotta se jauhopöly huuhtoutuu pois.

01.09.2018 21:27:12
#90410 [+-] Piilota Suosittele

>>89107

Kokeilin tuota reseptiä muutoksilla, käytin kanaa, porkkanan lisäksi lanttua/palsternakkaa/purjosipulia sienien sijasta.

Sitten vaihdoin vielä tuon punaviinin punaviinietikkatilkkaan ja enemmän kanalientä. Voita en käyttänyt ollenkaan kun kanaliemi oli niin rasvaista kun oli niiden kanankoipien paistolientä.

Sokerin karamellisointi on niin outoa puuhaa etten saanut siitä mitään kullanruskeaa, mutta sinne huljahti ja maistuihan se lopputuloksessa.

Hyvää tuli ja vähän erilaista kuin tulee tavallisesti tehtyä.

[ 8 viestiä | ]