Perustaja 7evill

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 17.09.2018 13:35:51 Jäseniä 34 Vierailuja 4 306 Medioita 502

Kaikki hassun huiskeat ruokameemit, nistimössöstä hanhenmaksabulleroon.

Kikki-EiKan kanashashlik ja rehut Kikki-EiKan kanashashlik ja rehut
Luolaston romantiikkaa ♥ Luolaston romantiikkaa ♥
Rasvapalo Rasvapalo
Joulupäivän läskimahapitsaa Joulupäivän läskimahapitsaa
Iltapala Iltapala
MMmmmMmm.. MMmmmMmm..
Kaanin käsky Kaanin käsky
Maissi-Kanalasagne Maissi-Kanalasagne
Nää on ihan hyviä :D Nää on ihan hyviä :D
Rare nakkitalo Rare nakkitalo
Kebu kermapersuilla Kebu kermapersuilla
Juuh elikkäs kuhaa ja riisiä Juuh elikkäs kuhaa ja riisiä
“When child asks for a rainbow dinosaur doughnut birthdaycake&am “When child asks for a rainbow dinosaur doughnut birthdaycake&am
nuudeliresepti nuudeliresepti
Risteilymätöt Risteilymätöt
Maksapihvit puikilaperunoilla ja kermaisella viinikastokkeella Maksapihvit puikilaperunoilla ja kermaisella viinikastokkeella
Aamiaissetit Aamiaissetit
Kebab Kebab
Enemmän pikseleitä kuin kurkkusalaatissa Enemmän pikseleitä kuin kurkkusalaatissa
Palasta Palasta
Nam nam! Nam nam!
Koronamös Koronamös
Lasagne Lasagne
eväs eväs
 838 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto
29.08.2018 13:43:53
[ + 8 - | ]

Hauskat annokset

[16795] [tiedosto.jpg] [0.05 MB] [600x572] [] []
tiedosto.jpg

riisi

(21)  · 

kastike

(19)
29.08.2018 17:43:57
#89103 [+-] Piilota Suosittele

Villi veikkaus, että kyseessä jonkun versio curry-riisistä tai hayashi-riisistä. Jälkimmäinen on vähempi tulinen versio länsimaiseen makuun, jota voin muille luolaston hulinaristeille suositella. Tosin kannattaa varata sitten siihen kastikepohjan tekemiseen enemmän punaviiniä kuin ohje sanoo, koska japanilaiset eivät vielä ole kuulleet siitä, että kokin lämmittäminen tulee ennen lieden lämmittämistä.

29.08.2018 17:51:05 | 17:53:46
#89107 [+-] Piilota Suosittele

>>89104
https://www.youtube.com/watch?v=fIVpVDEhy2M tässä video-opastettu resepti, jota muokkaamalla olen itse tehnyt. Tyyppi tekee tosissaan sinkkumiehen kerta-annoksia, joten meidän vähävaraisempien kannattaa tehdä tuo tuplana tai triplana. Lihana käy tosissaan possu tai nauta parhaiten ja jos on paistia, niin kohmeisena siivuttamalla saa oikein hyviä ja ohuita siivuja.
Edit: Unohdin mainita, että ennen kuin keittää riisiä, kannattaa riisi pestä kylmässä vedessä kerran tai kaksi, jotta se jauhopöly huuhtoutuu pois.

01.09.2018 21:27:12
#90410 [+-] Piilota Suosittele

>>89107

Kokeilin tuota reseptiä muutoksilla, käytin kanaa, porkkanan lisäksi lanttua/palsternakkaa/purjosipulia sienien sijasta.

Sitten vaihdoin vielä tuon punaviinin punaviinietikkatilkkaan ja enemmän kanalientä. Voita en käyttänyt ollenkaan kun kanaliemi oli niin rasvaista kun oli niiden kanankoipien paistolientä.

Sokerin karamellisointi on niin outoa puuhaa etten saanut siitä mitään kullanruskeaa, mutta sinne huljahti ja maistuihan se lopputuloksessa.

Hyvää tuli ja vähän erilaista kuin tulee tavallisesti tehtyä.

[ 8 viestiä | ]