Perustaja 7evill

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 17.09.2018 13:35:51 Jäseniä 34 Vierailuja 4 849 Medioita 504

Kaikki hassun huiskeat ruokameemit, nistimössöstä hanhenmaksabulleroon.

Pakaste spydäri ja kebab Pakaste spydäri ja kebab
Lihan savustusta Lihan savustusta
Murekepäivä Murekepäivä
Kanaffile spydöriä Kanaffile spydöriä
mättöjä mättöjä
4x Pepperoni 4x Pepperoni
Lohi kasvikset ja perunamuusi Lohi kasvikset ja perunamuusi
Palasta Palasta
Karjalanpaisti Karjalanpaisti
Teetä ja sympatiaa Teetä ja sympatiaa
Palapaistia Palapaistia
Patonkia (ciabatta) leipää Patonkia (ciabatta) leipää
Kauriin paistia sinappimarinaadilla Kauriin paistia sinappimarinaadilla
Chimichangas Chimichangas
Iltapalaa Iltapalaa
Läskeilyä Läskeilyä
damn that's a bread damn that's a bread
Parempaa ku norski homostelut Parempaa ku norski homostelut
Mitäs tänään syötäisiin? Mitäs tänään syötäisiin?
Kusetettua sikaa Kusetettua sikaa
Toissapäivänen pippuripihvi Toissapäivänen pippuripihvi
Lihamakkara Lihamakkara
Pihvin pihvi Pihvin pihvi
Jämäsettimättöä Jämäsettimättöä
 876 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto
29.08.2018 13:43:53
[ + 8 - | ]

Hauskat annokset

[16795] [tiedosto.jpg] [0.05 MB] [600x572] [] []
tiedosto.jpg

riisi

(21)  · 

kastike

(19)
29.08.2018 17:43:57
#89103 [+-] Piilota Suosittele

Villi veikkaus, että kyseessä jonkun versio curry-riisistä tai hayashi-riisistä. Jälkimmäinen on vähempi tulinen versio länsimaiseen makuun, jota voin muille luolaston hulinaristeille suositella. Tosin kannattaa varata sitten siihen kastikepohjan tekemiseen enemmän punaviiniä kuin ohje sanoo, koska japanilaiset eivät vielä ole kuulleet siitä, että kokin lämmittäminen tulee ennen lieden lämmittämistä.

29.08.2018 17:51:05 | 17:53:46
#89107 [+-] Piilota Suosittele

>>89104
https://www.youtube.com/watch?v=fIVpVDEhy2M tässä video-opastettu resepti, jota muokkaamalla olen itse tehnyt. Tyyppi tekee tosissaan sinkkumiehen kerta-annoksia, joten meidän vähävaraisempien kannattaa tehdä tuo tuplana tai triplana. Lihana käy tosissaan possu tai nauta parhaiten ja jos on paistia, niin kohmeisena siivuttamalla saa oikein hyviä ja ohuita siivuja.
Edit: Unohdin mainita, että ennen kuin keittää riisiä, kannattaa riisi pestä kylmässä vedessä kerran tai kaksi, jotta se jauhopöly huuhtoutuu pois.

01.09.2018 21:27:12
#90410 [+-] Piilota Suosittele

>>89107

Kokeilin tuota reseptiä muutoksilla, käytin kanaa, porkkanan lisäksi lanttua/palsternakkaa/purjosipulia sienien sijasta.

Sitten vaihdoin vielä tuon punaviinin punaviinietikkatilkkaan ja enemmän kanalientä. Voita en käyttänyt ollenkaan kun kanaliemi oli niin rasvaista kun oli niiden kanankoipien paistolientä.

Sokerin karamellisointi on niin outoa puuhaa etten saanut siitä mitään kullanruskeaa, mutta sinne huljahti ja maistuihan se lopputuloksessa.

Hyvää tuli ja vähän erilaista kuin tulee tavallisesti tehtyä.

[ 8 viestiä | ]