Perustaja 7evill

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 17.09.2018 13:35:51 Jäseniä 34 Vierailuja 3 062 Medioita 486

Kaikki hassun huiskeat ruokameemit, nistimössöstä hanhenmaksabulleroon.

Päivän safkat Päivän safkat
Ruokea Ruokea
Ruoke ploki Ruoke ploki
No, joo. Nam. No, joo. Nam.
Makaryllilaatikko Makaryllilaatikko
Yö mätöt Yö mätöt
Kanakebu torilta kreikkalaisten kojusta Kanakebu torilta kreikkalaisten kojusta
Parempaa ku norski homostelut Parempaa ku norski homostelut
Maissi-Kanalasagne Maissi-Kanalasagne
oli nälkä, ei oo enää oli nälkä, ei oo enää
Maistuis varmaan sullekkin Maistuis varmaan sullekkin
Kanaffile spydöriä Kanaffile spydöriä
Fazerin juustosämpylöistä tulee parhaat burgerin kuoret Fazerin juustosämpylöistä tulee parhaat burgerin kuoret
Teetä ja sympatiaa Teetä ja sympatiaa
Vitun laiska carnivore illallinen Vitun laiska carnivore illallinen
Juuh elikkäs kuhaa ja riisiä Juuh elikkäs kuhaa ja riisiä
Ruuanlaitto on mukavaa Ruuanlaitto on mukavaa
Bon apetit Bon apetit
Pikapaprikatuunattu kinkkukiusaus Pikapaprikatuunattu kinkkukiusaus
Vammainen aamupala Vammainen aamupala
Kanasoossia ja pottuja Kanasoossia ja pottuja
Herknua tullssa Herknua tullssa
Lasaknea :^) Lasaknea :^)
nisti kys nisti kys
 570 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto
29.08.2018 13:43:53
[ + 8 - | ]

Hauskat annokset

[16795] [tiedosto.jpg] [0.05 MB] [600x572] [] []
tiedosto.jpg

riisi

(19)  · 

kastike

(19)
29.08.2018 17:43:57
#89103 [+-] Piilota Suosittele

Villi veikkaus, että kyseessä jonkun versio curry-riisistä tai hayashi-riisistä. Jälkimmäinen on vähempi tulinen versio länsimaiseen makuun, jota voin muille luolaston hulinaristeille suositella. Tosin kannattaa varata sitten siihen kastikepohjan tekemiseen enemmän punaviiniä kuin ohje sanoo, koska japanilaiset eivät vielä ole kuulleet siitä, että kokin lämmittäminen tulee ennen lieden lämmittämistä.

29.08.2018 17:51:05 | 17:53:46
#89107 [+-] Piilota Suosittele

>>89104
https://www.youtube.com/watch?v=fIVpVDEhy2M tässä video-opastettu resepti, jota muokkaamalla olen itse tehnyt. Tyyppi tekee tosissaan sinkkumiehen kerta-annoksia, joten meidän vähävaraisempien kannattaa tehdä tuo tuplana tai triplana. Lihana käy tosissaan possu tai nauta parhaiten ja jos on paistia, niin kohmeisena siivuttamalla saa oikein hyviä ja ohuita siivuja.
Edit: Unohdin mainita, että ennen kuin keittää riisiä, kannattaa riisi pestä kylmässä vedessä kerran tai kaksi, jotta se jauhopöly huuhtoutuu pois.

01.09.2018 21:27:12
#90410 [+-] Piilota Suosittele

>>89107

Kokeilin tuota reseptiä muutoksilla, käytin kanaa, porkkanan lisäksi lanttua/palsternakkaa/purjosipulia sienien sijasta.

Sitten vaihdoin vielä tuon punaviinin punaviinietikkatilkkaan ja enemmän kanalientä. Voita en käyttänyt ollenkaan kun kanaliemi oli niin rasvaista kun oli niiden kanankoipien paistolientä.

Sokerin karamellisointi on niin outoa puuhaa etten saanut siitä mitään kullanruskeaa, mutta sinne huljahti ja maistuihan se lopputuloksessa.

Hyvää tuli ja vähän erilaista kuin tulee tavallisesti tehtyä.

[ 8 viestiä | ]