Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 15.10.2017 00:15:08 Jäseniä 45 Vierailuja 8 964 Medioita 725

kaik kien tykkää mä apustaja sammokko

Harmin lista Harmin lista
Pingiivi Pingiivi
hämnä hänkkini astia kuktutaa hämnä hänkkini astia kuktutaa
Sähkö apu Sähkö apu
kusettaa kusettaa
HD apustus HD apustus
Rumpalistaja Rumpalistaja
Deus vult Deus vult
Silent hill Silent hill
sinä sinä
Apustaja salarakas Apustaja salarakas
Autostaja Autostaja
perkuleen poika perkuleen poika
Uunostaja Uunostaja
ammunko ammunko
Viikunki apu Viikunki apu
Mount everest Mount everest
pyllistys apu pyllistys apu
Therian kamerus Therian kamerus
kuumoittaa kovin kuumoittaa kovin
Aika menä nuk Aika menä nuk
ossi ossi
Veleho Veleho
Kennystaja Kennystaja
 977 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto
22.05.2022 09:56:54
[ + 7 - | ]

Tampere

[64557] [tiedosto.jpg] [0.12 MB] [1024x702] [] []
tiedosto.jpg

tampere

(24)  · 

apu apustaja

(343)
22.05.2022 10:44:51
#572665 [+2] Piilota Suosittele

hyvin ne päättäjät veti rahaa taskuunsa kun tampereen ratikkaa suunniteltiin. yhdessä vaiheessa lipsahti "henkilökohtainen" lista suunnittelusta kaikilla sai 100 tonnia tai yli rahaa vaikka ratikka suunnittelu oli vasta aivan alkuvaiheessa.

hämeenkadulla oli vuosikymmenet 4 kaistaa ja pysäköintipaikkoja sivuilla. liikenne ja haitaribussit kulki ok. sitten ratikka tuli. 2 kiskot ja ei muuta sitten hämeenkadulla. kaupat lähti. henkilöautolla ei pääse keskustaan helposti. grynderit teki hyvät rahat.

sähkönivelbussit olis toiminut paremmin ja tullut halvemmaksi. vain alle 15% tamperelaisita pystyy käyttämään ratikkaa. sitten ne keksi että bussit alkaa vain syöttää ihmisiä sivualueilta ratikka linjalle ja palaan takas sivulle. seiso nyt sitten yli 20 asteen pakkasessa tai räntsatessa odottamassa ratikkaa. täynnä-täynnä ... ennen pystyi valitseen bussin jos lähin on aina täynnä. ratikoita on vain yksi ja perillä pitää kävellä tai ajaa bussilla kotiin.

ennen se toimi yhdellä bussilla a paikasta b ilman vaihtoja.

22.05.2022 13:39:42
#572683 [+2] Piilota Suosittele

Trollikat olisivat tulleet paljon edullisimmiksi ja olisivat olleet myös historiallisesti hauska asia palatessaaan Dumbereen katukuvaan. Mutta ei, pitihän sinnekin ratikat kun Häslingilläkin on!

[ 5 viestiä | ]