Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 15.10.2017 00:15:08 Jäseniä 45 Vierailuja 8 274 Medioita 724

kaik kien tykkää mä apustaja sammokko

iso kulli apu iso kulli apu
pikku apustaja pikku apustaja
Possujuna Possujuna
Tuomari ojentaa Puljujärveä Tuomari ojentaa Puljujärveä
pablo eskompar pablo eskompar
Biljardi Biljardi
Estonistaja Estonistaja
Persse iiro :D Persse iiro :D
iso joulu apu iso joulu apu
Kaliaa Kaliaa
Nuuskistaja Nuuskistaja
Musiikin kuuntelua Musiikin kuuntelua
Salapoliisi ja makkaran palat Salapoliisi ja makkaran palat
Apu rannalla Apu rannalla
pommiapu pommiapu
Leikkiaika päättyi Leikkiaika päättyi
heimon kanssa aamulla heimon kanssa aamulla
Muurinmurtaja Muurinmurtaja
kalassa kalassa
Maatalousapuja Maatalousapuja
Apu Rosberg Apu Rosberg
Kusitaavi Kakkonen Aatuolvi Kusitaavi Kakkonen Aatuolvi
Kesä Kesä
Palautusjuoma Palautusjuoma
 955 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto
22.05.2022 09:56:54
[ + 7 - | ]

Tampere

[64557] [tiedosto.jpg] [0.12 MB] [1024x702] [] []
tiedosto.jpg

tampere

(24)  · 

apu apustaja

(342)
22.05.2022 10:44:51
#572665 [+2] Piilota Suosittele

hyvin ne päättäjät veti rahaa taskuunsa kun tampereen ratikkaa suunniteltiin. yhdessä vaiheessa lipsahti "henkilökohtainen" lista suunnittelusta kaikilla sai 100 tonnia tai yli rahaa vaikka ratikka suunnittelu oli vasta aivan alkuvaiheessa.

hämeenkadulla oli vuosikymmenet 4 kaistaa ja pysäköintipaikkoja sivuilla. liikenne ja haitaribussit kulki ok. sitten ratikka tuli. 2 kiskot ja ei muuta sitten hämeenkadulla. kaupat lähti. henkilöautolla ei pääse keskustaan helposti. grynderit teki hyvät rahat.

sähkönivelbussit olis toiminut paremmin ja tullut halvemmaksi. vain alle 15% tamperelaisita pystyy käyttämään ratikkaa. sitten ne keksi että bussit alkaa vain syöttää ihmisiä sivualueilta ratikka linjalle ja palaan takas sivulle. seiso nyt sitten yli 20 asteen pakkasessa tai räntsatessa odottamassa ratikkaa. täynnä-täynnä ... ennen pystyi valitseen bussin jos lähin on aina täynnä. ratikoita on vain yksi ja perillä pitää kävellä tai ajaa bussilla kotiin.

ennen se toimi yhdellä bussilla a paikasta b ilman vaihtoja.

22.05.2022 13:39:42
#572683 [+2] Piilota Suosittele

Trollikat olisivat tulleet paljon edullisimmiksi ja olisivat olleet myös historiallisesti hauska asia palatessaaan Dumbereen katukuvaan. Mutta ei, pitihän sinnekin ratikat kun Häslingilläkin on!

[ 5 viestiä | ]