Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 15.10.2017 00:15:08 Jäseniä 45 Vierailuja 9 601 Medioita 733

kaik kien tykkää mä apustaja sammokko

Aput salilla Aput salilla
Valupertti lidlissä Valupertti lidlissä
ei roka putusta ei roka putusta
dom salyer dom salyer
Luolastoja Luolastoja
Orava perkele Orava perkele
Kahvitilaus Kahvitilaus
vaavi vaavi
;___; ;___;
liekinheitin liekinheitin
ruokka-aikka ruokka-aikka
viikom lopu viikom lopu
Niilostaja22 Niilostaja22
venäjän apu joukot venäjän apu joukot
itäpuu apu itäpuu apu
Kauppisen apustus firma Kauppisen apustus firma
maahan muuttaja apu apustus maahan muuttaja apu apustus
dalas pu lat dalas pu lat
joohpa jooh joohpa jooh
iso aivo apu iso aivo apu
jmaes bnod jmaes bnod
sauna apustus sauna apustus
Menne ulso Menne ulso
Ristiretki Ristiretki
 1 024 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto
22.05.2022 09:56:54
[ + 7 - | ]

Tampere

[64557] [tiedosto.jpg] [0.12 MB] [1024x702] [] []
tiedosto.jpg

tampere

(24)  · 

apu apustaja

(345)
22.05.2022 10:44:51
#572665 [+2] Piilota Suosittele

hyvin ne päättäjät veti rahaa taskuunsa kun tampereen ratikkaa suunniteltiin. yhdessä vaiheessa lipsahti "henkilökohtainen" lista suunnittelusta kaikilla sai 100 tonnia tai yli rahaa vaikka ratikka suunnittelu oli vasta aivan alkuvaiheessa.

hämeenkadulla oli vuosikymmenet 4 kaistaa ja pysäköintipaikkoja sivuilla. liikenne ja haitaribussit kulki ok. sitten ratikka tuli. 2 kiskot ja ei muuta sitten hämeenkadulla. kaupat lähti. henkilöautolla ei pääse keskustaan helposti. grynderit teki hyvät rahat.

sähkönivelbussit olis toiminut paremmin ja tullut halvemmaksi. vain alle 15% tamperelaisita pystyy käyttämään ratikkaa. sitten ne keksi että bussit alkaa vain syöttää ihmisiä sivualueilta ratikka linjalle ja palaan takas sivulle. seiso nyt sitten yli 20 asteen pakkasessa tai räntsatessa odottamassa ratikkaa. täynnä-täynnä ... ennen pystyi valitseen bussin jos lähin on aina täynnä. ratikoita on vain yksi ja perillä pitää kävellä tai ajaa bussilla kotiin.

ennen se toimi yhdellä bussilla a paikasta b ilman vaihtoja.

22.05.2022 13:39:42
#572683 [+2] Piilota Suosittele

Trollikat olisivat tulleet paljon edullisimmiksi ja olisivat olleet myös historiallisesti hauska asia palatessaaan Dumbereen katukuvaan. Mutta ei, pitihän sinnekin ratikat kun Häslingilläkin on!

[ 5 viestiä | ]