back to the star wars back to the star wars
Suojatie Suojatie
>uhrilammasassburgerhattuteleportaatiojäbä :D (spray) >uhrilammasassburgerhattuteleportaatiojäbä :D (spray)
Herkules kusella Herkules kusella
Kimppapeti Kimppapeti
Jumalauta ville Jumalauta ville
OGRE - The Bench OGRE - The Bench
yksinäinen tyllerö. yksinäinen tyllerö.
Vahinkorasisti fanart. Vahinkorasisti fanart.
Elvytys Elvytys
Moi <3 Moi <3
Bane kisu Bane kisu
Veljekset kuin ilvekset Veljekset kuin ilvekset
Anteeksi repomies :( Anteeksi repomies :(
Kuunatsi Kuunatsi
Ajat eivät muutu kissojen ympärillä Ajat eivät muutu kissojen ympärillä
Kirja Kirja
Ylen draamatuotanto esittää: Ei saatana Ylen draamatuotanto esittää: Ei saatana
Höhö :D Höhö :D
Legendoja ratissa Legendoja ratissa
Boomer & Zoomer Boomer & Zoomer
Kissat köllöttelee Kissat köllöttelee
Valas ajautui rannalle Valas ajautui rannalle
Hessu pulassa. Hessu pulassa.
 997 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.4 MB, 1 tiedosto, 16.10.2020 18:55:38
[ + 14 - | ]
👑 Plussatuin 16.10.2020.

Pikku-Pertti kouluruokalassa

[48649] [pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg] [0.4 MB] [850x567] [] []
pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg

pikku-pertti

16.10.2020 19:55:54
#399552 [+-] Piilota Suosittele

>>399538
Mulla on vastaus. Johtuu kulttuurista (ei siis sille omg lol ne raiskaa ja ryöstää :D). Sitten kun sen sikiämis kulttuurin yhdistää nälkäkuolemiin ja sairauksiin niin selviää edes jokunen paristakymmenestä hoitamaan vanhemmat kun ne on vanhuksia jos elävät niin pitkään. Ongelmana on länsimaiden ruokkiminen ja lääkkeet yms. yhdystettynä tuohon sikiämis kulttuuriin, joten 20:stä lapsesta jääkin huomattavasti enemmän kuin 2 henkiin. Tämäntakia afrikan väkiluku on rähäjtänyt käsiin ja siellä on vielä isommat ongelmat, sillä ei me voida näin isolla eksponentiaalilla kasvavaa ihmismäärää ruokkia ja lääkitä, joten kohta ollaan aloitus tilanteessa eikä enään suurin osa lapsista selviä.

16.10.2020 20:30:12
#399564 [+-] Piilota Suosittele

>>399552
Tämähän se. Ruoka-apu kehitysmaille on pahinta mitä niille voidaan tehdä. Sen sijaan pitäis avun saamiseksi tehdä muutoksia omaan elämäänsä, kuten vaikka sterilisaatio. Jos mulla joskus on milijardeja niin perustan semmosen hyväntekeväisyysjärjestön, että kaikki lapsettomat kehitysmaitten naaraat saa pariksi vuodeksi elintason keskimääräisessä kaupungissa, siihen siis sisältyy lekurit, (ammatti)koulutus jne. Eli tuubit tukkoon = 2 vuoden ilmanen elämä, tk ja koulutus että osaa muutaki ku lapsia tehä.

Miehille puolestaan vastaavasti sama homma, mutta sattuneesta syystä ei tiietä montako lasta ne on ehtineet pukata. Sen vuoksi sitten sanotaan vaikka munalukko kaikille nuorille jotka haluaa mukaan ennen puberteettia. Siinäpähän runkkaavat lukon rei'istä jos haluavat, mutta naiminen sen kanssa ei onnistu. Pesu kylläkin. Kuhan täyttävät 18 tai mikä siinä paskalävessä onkaan aikuisuuden ikä niin sitten tuubit tukkoon. Siitä saa sitten saman parin vuoden elätys/koulutuksen. Samalla sitten rakentais jottain työpajoja niihin kaupunkeihin niin voisivat tehä vaikka kaarnalaivoja ja ongen kohoja tai jotain. Maksaisin sitte keskimäärästä palakkaa paikallisella tasolla.

Sillä tavalla ne pyssyis tyytyväisinä, saisivat terveydenhuollon, koulutuksen ja ylikansotuksen ongelma ratkiais kahella pienellä snibeti-snab äänellä paikallispuudutuksessa. Kaikki ois tyytyväisiä.

Toki jos ois jo lapsi tai toinenkin niin sillon sais palijon pienemmät edut sterilisaatiosta, mutta kuitenkin sen verran kiinnostavat että lähtisivät mukaan siihen.

[ 4 viestiä | ]