Metallica - Master of Puppets Metallica - Master of Puppets
Minä en ole mieS Minä en ole mieS
fuck off normies fuck off normies
Puutarhurini Juan Puutarhurini Juan
ww3 soon ww3 soon
Snob Cat Snob Cat
ilmaisia ämpäreitä ilmaisia ämpäreitä
rajakin päiväuni rajakin päiväuni
Hahaa, behmoisa masu olikin ansa >:3 Hahaa, behmoisa masu olikin ansa >:3
Pakko lisätä Pakko lisätä
MUN ROSKAT!! MUN ROSKAT!!
Totuus löytyy, kun jaksaa etsiä Totuus löytyy, kun jaksaa etsiä
Abrilliä! Abrilliä!
Hyvin säilyy :) Hyvin säilyy :)
Max Burger Max Burger
Persse iiro :D Persse iiro :D
Laiska pääsee helpommalla. Laiska pääsee helpommalla.
Väkivaltapornoa Väkivaltapornoa
viimeinen lento ;__; viimeinen lento ;__;
Kiinaihme Kiinaihme
Paukku Paukku
Kutittaako palleja ? Kutittaako palleja ?
Se oli tonnin pekoni Se oli tonnin pekoni
Samaistun nyt vahvasti. Samaistun nyt vahvasti.
 561 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.72 MB, 2 tiedostoa, 02.02.2022 15:09:55
[ + 4 - | ]

Ei kiitos.

[61367] [20220202_140824.jpg] [0.16 MB] [1600x1334] [] []
20220202_140824.jpg
[61366] [Screenshot_20220202-140854_Samsung-Internet.jpg] [0.56 MB] [1080x1477] [] []
Screenshot_20220202-140854_Samsung-Internet.jpg

ruotsipuolue

02.02.2022 16:17:18
#544617 [+2] Piilota Suosittele

Ihan normaalia kähmintää. Kun suomen työntekijöiden palkkauskulut ovat huipussaan, niin tarvitaan pljon halpatyövoimaa.

03.02.2022 00:16:45
#544778 [+-] Piilota Suosittele

Närpiö sinänsä oli aikanaan menestys juuri vietnamilaisten maahanmuuttajien vuoksi.

Porukka oli lähtenyt isoihin kaupunkeihin, lapsia ei kiinnostanut tomaattien ja kurkkujen viljely, vaan "modernit ammatit", työvoimapula oli kova - sitten saatiin pelastus Vietnamista.

Samoihin aikoihin läheinen Kristiinankaupunki sen sijaan täyttyi somaleista, jotka lökäpöksyilivät nurkilla ja aiheuttaen sitä pahennusta, mitä... niin... tiedätte, mutta enempää ei varmasti saa sanoa. Kristiinankaupunki jatkoi kuihtumistaan, menestystä ei ollut. Närpiöllä oli.

Ikävä kyllä, 25 vuotta myöhemmin paikalle ovat saapuneet myös vietnamilaiset roistot ja puliveivaajat ja se näkyy.
Toisaalta Närpiöstä on tullut sulatusuuni porukalle ja nykyään Närpiössä on jo Lähi-Idän porukkaa paikalla melkein liiaksi. Somaleita tosin Närpiössä ei kauheasti ole ollut, koska vietnamilaiset eivät lökäpöksynotkujia hyvällä katsele - siksi somalit ovatkin etenkin Kristiinankaupungissa.

Mutta Närpiö on hieno paikka. Hyviä ravintoloita meren äärellä, hieno hotelli ravintoloineen ja muutenkin (vielä) vallan mahtava paikka. Samoin kivenheiton päässä oleva Kaskinen.

Kristiinankaupunki ei enää olekaan niin kiva. Tiedätte kyllä mikä on taustalla ja miksi yritykset siellä ovat täysin nurin ja kunnon ravintolaakaan ei sieltä löydä. Hotellit tekevät tuplavarauksia/hukkaavat varauksia ja jopa valehtelevat, että ovat sopineet aamupalan ABC:lle, jossa asiasta ei mitään tiedetä.

[ 4 viestiä | ]