Oma koti liian kallis Oma koti liian kallis
Mestari Mestari
Free hylke Free hylke
grabula :DDD grabula :DDD
Joku huuhentaali... Joku huuhentaali...
hmm hmm
Vanhan koulun tavat Vanhan koulun tavat
Aitoo Aitoo
Silmät on sielun peili Silmät on sielun peili
Piri piristää Piri piristää
Börh :3 Börh :3
Terveellinen annos tervaa ja muita aineita Terveellinen annos tervaa ja muita aineita
Makee lipas Makee lipas
UʷU UʷU
internetti 101 internetti 101
Pähkinäallergia Pähkinäallergia
Se oli 3 shotin haaste! Se oli 3 shotin haaste!
perseenlämmitin perseenlämmitin
Mielentila Mielentila
Jos slayer tekis jonku avaruusleffan Jos slayer tekis jonku avaruusleffan
Nikke leijuu Nikke leijuu
Nimetön - Muistio Nimetön - Muistio
Animea Animea
Mihin sinä katsot? Mihin sinä katsot?
 594 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 09.01.2022 07:39:55
[ + 9 - | ]
👑 Plussatuin 09.01.2022.

Suomea, suomea...

[60452] [tiedosto.jpg] [0.04 MB] [720x404] [] []
tiedosto.jpg

ruokajono

09.01.2022 14:05:59
#537568 [+2] Piilota Suosittele

Niimpä. Tuli nähtyä somaliperheillä paljon EU-ruoka-apu kasseja. Oli 10-20 kilon riisisäkkejä, oli ruokasäkkejä monen muotoista. Ei mitään samaa kamaa mitä suomalainen jonottaa. Suoraan EU-toimituksista. Suomalaisella muuttajalla näitä säkkejä en ole nähnyt yhden yhtä. Siitä syystä ettei suomalaiselle niitä anneta. Suomalaisen kuuluu jonottaa kilometrijonossa. Pääosin kauppojen lahjoituksina saaduista vanhentuvista tuotteista.

Se on hauskaa miten ovat sosiaalimuutot kääntyneet päinvastaiseen suuntaan. Juurikaan syntyperäistä suomalaista ei enää muuteta, vaan sosiaalimuutto tapahtuu vain ulkomailta tulleille ihmisille. Samassa suhteessa ovat esim. ulkomailta muuttaneet muut perheet, kuten saksalaiset. Heille tukijärjestelmä on yhtä ankara kuin syntyperäiselle suomalaiselle perheelle. Näitä perheitä olen myös muuttanut kymmeniä, mutta en läheskään niin paljon kuin somaleita. Tai sanotaan näin, että itämaan tietäjien puolelta tulleita.

09.01.2022 15:59:12
#537650 [+-] Piilota Suosittele

Kävelin yksi päivä paikallisen ruoka-avun ohitte, niin siellä jonotti jotain 5-6 neekeriä ja puheesta päätellen ryssiä joitain kappaleita

[ 5 viestiä | ]