Kun kaverit pyytää panssarintorjuntaa Kun kaverit pyytää panssarintorjuntaa
jotain meni väärin täällä :3 jotain meni väärin täällä :3
Stop stealing our Fucking signs. Stop stealing our Fucking signs.
Naiset Naiset
Simaata Simaata
Negro hyppäsi koneesta. Negro hyppäsi koneesta.
Kaarlo Mieslapsi(poika) Kaarlo Mieslapsi(poika)
Ota sieluni Ota sieluni
Loistavat näyttelijäntaidot Loistavat näyttelijäntaidot
Tama olla rasismi Tama olla rasismi
Silmään kustu Silmään kustu
Bass Bass
Kehitysmaassa sattuu Kehitysmaassa sattuu
Family Muumit Family Muumit
Ya like jazz? Ya like jazz?
Parkettien partaveitsi Parkettien partaveitsi
Nugs Nugs
Sit vielä ei oo mikron kestävä Sit vielä ei oo mikron kestävä
Soittamaan siis Soittamaan siis
Mr. blue sky ft. ahegao faces Mr. blue sky ft. ahegao faces
PHILLU PHILLU
Rystyset rasautettu Rystyset rasautettu
Charles perhana Charles perhana
korjasi korjasi
 913 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.77 MB, 1 tiedosto, 17.10.2021 00:07:46
[ + 8 | ]

eesti

[57465] [suomi-eesti.png] [0.77 MB] [402x840] [] []
suomi-eesti.png

eesti

(18)  · 

viro

(48)  · 

suomi

(391)  · 

kopiointi

 · 

matkiminen

17.10.2021 16:29:50
#508734 [+-] Piilota Suosittele

>>508620
Parjaukselle on historiallinen syy. Miksi? Koska ne kuulu neuvostoliittoon, toki itsenäistyi mutta valtioiden välisissä suhteissa nää hommat kestää. Virolla oli todella paljon todistettavaa, mutta se suoriutui niistä aika hyvin. Esimerkiksi sotien aikaan virolaiset oli näppäriä liittolaisia kun salakuunneltiin ryssän taajuuksia. Vaikka apu sieltä oli pientä, sillä saattoi olla suurempia merkityksiä.

No mites kun mentiin kohti nykyaikaa?
Viron oman identiteetin löytäminen kesti aikansa. Se 80 ja 90-luvun piratismin paratiisi kukoisti eniten heidän maineessaan. Suomalaiset kävi ostaan viinaa ja huorissa, toki sitä tapahtuu edelleen muttei niin suuressa mittakaavassa. Mä sanoisin että vasta siinä 2010 viro alkoi nousta ja lujaa. Nyt kun 2021 menee viroon, se ei todellakaan ole sama asia kuin 10v sitten. Se on kuitenkin kulttuurin kehityksessä paljon, sillä virolaisten silmissä 2001 ja 2021 helsinki näytti niille samalta.

Koitan sanoa että tietyissä asioissa viro on noussut ihan saatanasti meitä enemmmän, mutta luonnollisesti itsenäisyyden jälkeen oli aika suo mistä ponnistaa.

[ 4 viestiä | ]