"Täydellistä ankkaa ei ole ol..." "Täydellistä ankkaa ei ole ol..."
Vaadimme Vaadimme
Sua on just venytetty Sua on just venytetty
onko hampaat harjattu onko hampaat harjattu
Horatio-kooste 1 Horatio-kooste 1
Ei epätasapainoa tuolla... eikä täällä... Erinomaista! :3 Ei epätasapainoa tuolla... eikä täällä... Erinomaista! :3
rölli rölli
Kokoomus Kokoomus
Peta vs RSPCA Peta vs RSPCA
Kebabhuumoria 1-6 (Realisti) Kebabhuumoria 1-6 (Realisti)
"Mihin hypätään?" "Mihin hypätään?"
Kebabismi Kebabismi
Sangen hieno ihminen Sangen hieno ihminen
Videokokoelma Videokokoelma
Neekeri Neekeri
Luolaston naiset Luolaston naiset
Aina Aina
"Anteeksi herra, olen menossa tapaamiseen" "Anteeksi herra, olen menossa tapaamiseen"
Löysin tämmösen tuolta lähiö metiköstä Löysin tämmösen tuolta lähiö metiköstä
"En puhu köyhää" "En puhu köyhää"
Marko Vanhanen kävi meripäivil. Marko Vanhanen kävi meripäivil.
Geometria Geometria
Peto on irti Peto on irti
Gas Gas Gas - Power Metal Cover Gas Gas Gas - Power Metal Cover
 790 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.77 MB, 1 tiedosto, 17.10.2021 00:07:46
[ + 8 | ]

eesti

[57465] [suomi-eesti.png] [0.77 MB] [402x840] [] []
suomi-eesti.png

eesti

(17)  · 

viro

(46)  · 

suomi

(383)  · 

kopiointi

 · 

matkiminen

17.10.2021 16:29:50
#508734 [+-] Piilota Suosittele

>>508620
Parjaukselle on historiallinen syy. Miksi? Koska ne kuulu neuvostoliittoon, toki itsenäistyi mutta valtioiden välisissä suhteissa nää hommat kestää. Virolla oli todella paljon todistettavaa, mutta se suoriutui niistä aika hyvin. Esimerkiksi sotien aikaan virolaiset oli näppäriä liittolaisia kun salakuunneltiin ryssän taajuuksia. Vaikka apu sieltä oli pientä, sillä saattoi olla suurempia merkityksiä.

No mites kun mentiin kohti nykyaikaa?
Viron oman identiteetin löytäminen kesti aikansa. Se 80 ja 90-luvun piratismin paratiisi kukoisti eniten heidän maineessaan. Suomalaiset kävi ostaan viinaa ja huorissa, toki sitä tapahtuu edelleen muttei niin suuressa mittakaavassa. Mä sanoisin että vasta siinä 2010 viro alkoi nousta ja lujaa. Nyt kun 2021 menee viroon, se ei todellakaan ole sama asia kuin 10v sitten. Se on kuitenkin kulttuurin kehityksessä paljon, sillä virolaisten silmissä 2001 ja 2021 helsinki näytti niille samalta.

Koitan sanoa että tietyissä asioissa viro on noussut ihan saatanasti meitä enemmmän, mutta luonnollisesti itsenäisyyden jälkeen oli aika suo mistä ponnistaa.

[ 4 viestiä | ]