Juhlikaa nyt siinä sitten Juhlikaa nyt siinä sitten
Siivouspäivä Siivouspäivä
Take my money! Take my money!
Pitää maistaa :3 Pitää maistaa :3
Muutama webm 30 Muutama webm 30
Dog Breed Deformities Dog Breed Deformities
Venäläinen mieh... naisisto lentokoneessa Venäläinen mieh... naisisto lentokoneessa
Hyvää joulun odotusta toivotam Hyvää joulun odotusta toivotam
Kun et vaan osaa Kun et vaan osaa
Miu? Miu?
Lahta-tsentr Lahta-tsentr
Nuuskis näki sut Nuuskis näki sut
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille
conan baletissa conan baletissa
Miten sinä käytät? Miten sinä käytät?
suru mielinen sarja kuva sodan vaaroista suru mielinen sarja kuva sodan vaaroista
talvisota palloilla tsuumi voi olla tarpeen talvisota palloilla tsuumi voi olla tarpeen
Mikä soisi? Mikä soisi?
Tetristä Tetristä
peruutus peruutus
Tahdotteko säilyttää Neuvostoliiton? Tahdotteko säilyttää Neuvostoliiton?
Vampyyri Vampyyri
Jouko Piho Jouko Piho
hyvää huomenta hyvää huomenta
 625 näyttökertaa, 6 viestiä, 4.52 MB, 1 tiedosto, 07.07.2021 21:39:05
[ + 5 | ]

Repon lempikolikot: Konstantinopolilainen stamenon

[55020] [kuppi.jpg] [4.52 MB] [10152x3128] [] []
kuppi.jpg

kolikko

(33)  · 

bysantti

 · 

rooma

(13)  · 

antiikki

(6)  · 

vanha

(66)
07.07.2021 21:46:11
#478264 [+-] Piilota Suosittele

Nyt ollaan taas jännän äärellä! Kuvassa on Rooman keisari Iisak II Angeloksen äärimmäisen huonosta hopeasta valmistettu stamenon. Tämä on erikoisen muotoinen, koska keisari Mihailin aikana Rooman valtakunta luopui normaaleista kolikoista melkein kokonaan, ja kaikki vähänkin arvokkaampi lyötiin näin kuppityyliin! Normaaleita kolikoita tehtiin vuoden 1092 jälkeen vain kaikkein pienimpinä nimellisarvoina, tetarteroneina ja puolikkaina!

Erittäin huonosti lyödyllä etupuolella voitte nähdä Arkkienkeli Mikaelin täydessä sotisovassa. Takapuolella näkyy paljon parempi keisarin muotokuva, ympärillään maininta hänen despoottiudestaan. Kolmas kuva kertoo kolikon muodosta. Näitä ei noin vain puskettu taskuun.

07.07.2021 22:39:41 | 22:40:13
#478280 [+-] Piilota Suosittele

Muistan jostain joskus lukeneeni juttua, että vissiin jollain hapoilla testasivat kolikoiden metallipitoisuuden ja sen avulla sitten kauppiaat laski, että kuinka monta kolikkoa piti saada vaikka sadasta kilosta läskiä. Nykyaikana kun rahan arvo on "vakio" niin jokaista vastaan tulevaa rahaa ei tarvitse erikseen tutkia pitoisuuksiltaan. Miten se käytännössä hoitu ennen wanhaan, kun itekkin tuossa meinasit nuita "huonosta hopeasta valmistetuiksi"?

Anteeksi, muistin väärin. Kyseessä ei ollut happo vaan ns. "hopearauta".

07.07.2021 22:50:18
#478285 [+-] Piilota Suosittele

>>478280

Jep. Esimerkiksi just Konstantinopolin valtakunnassa nämä kolikot piti ottaa vastaan keisarin määräämällä vaihtokurssilla. Päärahayksikkö oli ilmeisesti hyperpyron, joka oli kultakolikko, ja näitä piti mennä 48 per hyperpyron, kun niitä oikeasti piti maksaa melkein 200 per hyperpyron. Normikulut maksettiin stamenoneina ja tetarteroneina, mutta verot oli pakko maksaa hyperpyroneina: se tarkoitti että valuutanvaihtajilla oli hyvät apajat ja herkulliset mahdollisuudet riistää maanviljelijöitä!

03.12.2024 21:39:01
#663911 [+-] Piilota Suosittele

Miten muuten ennenvanhaan pääteltiin kauppatavaran hinta? Ainaki viikingit tais käyttää vaikka hopeisia rannerenkaita joista leikattiin sopiva pala irti maksuksi ja sama tais koskea myös hopeakolikoita noin yleisemminkin. Laskiko ne maksun arvon jollaki puntarilla vai miten se oikeen tapahtu nuin niin ku käytännössä?

[ 6 viestiä | ]