>>462880 Antaa palaa vaan niin vähenee punkit. Nykyään saa etes vähän pöpeliköitä polttaa niin joka perkeleen mustikan alla vaanii kolomesta nelijään loisötökkää. Sitten vingutaan ja vikistään, ku tulee aivokuume ja hirvien hivi.
>>462984 No juttuhan lähti siitä, että ammoisista alkuajoista lähtien eri eläimillä on ollut erilaisia sairauksia ja muita tauteja. Kun jääkausi väistyi, niin porot ja muut hirvieläimet lähti pohjoista kohti pakoon eläimiinsekaantujia (nykyisiä pohjoisen norjalaisia ja lappalaisia), mutta ne perkeleet meni perässä. Kun meri tuli vastaan, niin eihän ne elukat enää päässeet sieltä karkuun muualle, ku venäjälle. Sitä kautta hirvet pääsi kiertämään lappalaiset ja palasivat turvaan napapiirin alapuolelle. Valitettavasti porot ei uskaltaneet seurata hirviä, tai yrittivät kyllä, mutta siinä vaiheessa oli sitten jo liian myöhäistä.
Nuo pohjosen intiaanit alko sitten kesyttämään vauhkoontuneita, pakokauhuisia eläimiä ja eihän siinä auttanut mikään. Mutta tosiaan, itse asiaan. Poroilla nimittäin esiintyy paria eri sukupuolitautia. Geeniteknologialla molemmat on yhdistetty suoraan venäjän poroilta saapuneisiin ikäviin vaivoihin. Alunperin suomalaiset porot olivat puhtaita. No, vuosituhansien ajan lappalaiset kesyttivät porot siihen pisteeseen, että naisseuran saannin ollessa pahimmillaan lapsivuoteiden vuoksi porot joutuivat horoiksi. Tämän seurauksena poroista tarttui ihmisille sinänsä harmiton Rangifer tarandus papillonum joka levisikin varovaisten arvioiden mukaan kymmenen vuoden sisällä jokaiseen lappalaiseen.
Kun ilmastso jatkoi lämpenemistään alkoivat pohjoisen intiaanit hamuta myös hirvien aukkoja. Pohjoisessa ei kuitenkaan useimpina kesinä ollut tarpeeksi hirvaita, joten useammat heimopäälliköt alkoivat levittäytyä etelämmäs kohti ihmisiä, eli suomalaisia, jotka puolestaan olivat ilmasto-olosuhteiden parantuessa matkanneet jo noin Vaasan korkeudelle. Tästä luonnollisestikin syntyi rajakahinoita jossa lappalaiset jäivät alakynteen. Kahinat kestivät useampia vuosikymmeniä, mutta väistämätön oli edessä. Viimeistenkin Oulun korkeudella hanttiin laittaneet shamaanit joutuivat johdattamaan vähäväkiset joukkonsa takaisin kohti pohjoista. Pakomatkan aikana Oulu-Tornio välillä ne kuitenkin törmäsivät hirvilaumaan jonka raiskasivat.
Tästä alunperin poroissa ilmenneestä Rta-sukupuolitaudista ihmisiin loikanneena oli ehtinyt muuttua sen verran, että hyväksikäytettyihin hirviin siirtyi täysin uusi viruskanta. Alkuperäinen virus aiheuttaa poroissa lähinnä sukupuolista haluttomuutta, mutta uudempi mutaatio aiheuttaa hirvissä päinvastaisen reaktion. Se puolestaan johti siihen, että nykyään noin joka toisella lisääntymisikään ehtineellä hirvellä on Alces alces retroinfectus, eli kansankielellä hirvien hiv. Sen toiseksi merkittävin oire itse sairauden puhkeamisen jälkeen on nopea rasvavarantojen katoaminen eläimestä. Tämä selittää sen, miksi niin moni ihminen luonnostaan ei mielellään syö hirveä, sillä vähärasvainen liha yhdistyy ikiaikaiseen "sisäiseen tietouteen" siitä, että syötävä eläin ei ole terve. Ihmisiin tarttuessaan Aar-infektio aiheuttaa alkoholismia, väkivaltaista taipumusta ja näköhäiriöitä jotka ilmenevät mm. siten, että joka syksy infektiolle altistuneet siirtyvät metsiin ja ampuvat hirvinä, myyrinä tai varpusina kaiken näkökentässään liikkuvan.
>>462821 >>462874 >>462880 >>462946 Vois paistaa makkaraa ja sit makkaraa, sit vähän makkaraa ja sanoinko mä jo makkaraa? Että siis makkaraa paistettais ja makkaraa että tosiaan makkaraa. Mut se ei oo ihmisten ruoka. Siis makkara. Makkara nimittäin. Makkara.
Kuinka vitun monta kertaa sitä pitää hokea?
[
7 viestiä
|
]
⭰
Ilman sähköä ja nettiä
Paulin pelivideot: Niilo22:sen uusi edittikone
Niilo herättää
Niilo22
Nuulo katsoo powerin mainoksia
Niilo työkkärissä
Vihreitä kuuleja makkarassa. Maistuisi sullekkin
Mikä on juuri sinun lempi kellonaikasi
Aamupala, lounas, päivällinen ja iltapala ainaki toistaseks...
Pitsatanssi röpöttää22
backrooms niilo22
Ei toimi lempäälässä
herr22
perunalaatikkoraivo22
Game of Thrones tiivistettynä
sankari22 apuun
rilli ku rilli, ny rillataa!
ennen raitistumista ja sen jälkeen
Näppärästi pärjaa
Kello voi olla ihan mitä vain
talousnero22
Niilo22 syö kuumia siipiä
niilo22 ja uusi edittikone lahjoituksena Paulin Pelivideoilta