bike fail bike fail
valonnopeus valonnopeus
Onko sinulla tyttöystävä? Onko sinulla tyttöystävä?
join the empire join the empire
vegaani vegaani
Yle propagandaa taas 7. Yle propagandaa taas 7.
Fem fem feminismi Fem fem feminismi
Juuh elikkäs Juuh elikkäs
nagatomi plaza. never forget nagatomi plaza. never forget
Sä olit että jotta Sä olit että jotta
AIDS AIDS
Jussi. Jussi.
Englanti ja Ranska Englanti ja Ranska
myrskyluodon kondola myrskyluodon kondola
Samilla meni rommikin tunteisiin 😪 Samilla meni rommikin tunteisiin 😪
olet nyt voileipä olet nyt voileipä
Monikulttuuri Monikulttuuri
Paina tää jo kaaliis saatanan juutalainen runkkari Paina tää jo kaaliis saatanan juutalainen runkkari
Rokote auttaa myös hirmumyrskyyn! Rokote auttaa myös hirmumyrskyyn!
ihansyönti ihansyönti
Laiva tarvitsee apustusta Laiva tarvitsee apustusta
kelpaako? kelpaako?
Luolaston suurkuluttaja Luolaston suurkuluttaja
Convert Convert
 474 näyttökertaa, 15 viestiä, 0.23 MB, 1 tiedosto, 08.12.2020 10:09:43
[ + 4 | ]

Vanha kämppälaki

[50227] [tiedosto.jpg] [0.23 MB] [749x1052] [] []
tiedosto.jpg

kämppälaki

08.12.2020 10:46:56
#417788 [+-] Piilota Suosittele

Paperitehtaat, nuo suomen pelastajat aikoinaan. Nyt suljetaan jotka Arabimaihin siirretään. Voittoa kaikki tää on vaan, kun teollisuus suomesta poistetaan.

08.12.2020 10:48:12 | 10:49:26
#417789 [+-] Piilota Suosittele

Ei koske puukkoa.

Vittu mun puukko on aina hukassa kun muut eivät osaa säilyttää sitä PUUKKO-VITUN-TASKUSSA!! ja joutuvat näin lainaamaan sitä minulta.

Kysyisin palautusta hienostuneesti puukko kourassa MUTTA SE PUUKKO ON KYSYTTÄVÄLLÄ SAATANA!!!

08.12.2020 12:17:06
#417831 [+-] Piilota Suosittele

>>417792
Kysympähän nyt ihan asiallisesti, en sinulta, vaan kaikilta, miksi uuden sellutehtaan perustamista piti miettiä oikein eduskunnassa? Minun mielestä sellutehtaita ja sahoja pitäisi perustaa Suomeen noin 100 kappaletta lisää.

Työllisyys nousuun, velat pikkuhiljaa laskuun, ja meillä on siihen metsää. Minen umara?

08.12.2020 12:27:47
#417835 [+-] Piilota Suosittele

>>417831

Tehtaat käyttävät sähköä. Sähkö tulee töpselistä. Pitäisi monelle mennä kaaliin, vaan ei mene. Tehtaat pitää sulkea, samoin kuin saastuttavat autot, lentokoneet kaikki pois heti pois.

Hus hus. Sitten kun olemma hevoskärryillä matkassa niin tulee tiet täyteet saastetta mutta saa hyvää hyötykäyttöä lehmäteille, jotka suomessakin jo yleisyvät sodan jälkeen. Tuulivoimalla käyviä laivoja on ollut ennenkin. Niiden matkanopeus jää vain hissukseen menemisen tasolle ja luonnon antimista riippuen.

Jääkaapit toimivat ennen isoilla jääkuutioilla. Niitä leikattiin järvistä isolla porukalla. Oli töitä ja hyvinvointia siinä työssä. Rahdista suli 1/3 joka oli tarkoitettukin suojaamaan varsinaista kuormaa. Mutta voittoisaa hommaa oli. Yksi jääpala kesti arviolta noin 2vko, jonka jälkeen tuli aina uusi. Rahtilaivat toivat tuulivoimalla toimivien aluksien kanssa jäätä.

Tuulivoimalla toimivien rahtilaivojen kuorma on jotain 200 tonnia. Uudemmat rahtilaivat toimivat tuulivoimalla ja pienellä apumoottorilla kantavuuden ollessa jotain 10 miljoonaa kiloa.

08.12.2020 14:11:07
#417919 [+-] Piilota Suosittele

>>417894
Lisää tuohon 250 niin sitten. Joku hippi kiipeää mastoon aina keskeyttämään työt, kun ei tajua ydinvoiman vihreyttä. No vihreyttä jos sellaista edes on.

09.12.2020 02:44:27
#418108 [+-] Piilota Suosittele

>>417789

Se on muuten tärkiä pointti. Aikanaan lainasin puukkua yhelle mustalaiselle ja se laitto sen selekäänsä ennen ku juoksi karkuun. Sinne meni se kaklu se. Vitun mannet varastaa aina kaiken.

[ 15 viestiä | ]