parta parta
Lontoo Lontoo
Tissit Tissit
The Avoongers Vs Star Wars The Avoongers Vs Star Wars
koirateleportti koirateleportti
Pyllerö Pyllerö
Nakun viimeinen työpäivä Nakun viimeinen työpäivä
wakanda wakanda
shakkimestari shakkimestari
monikäyttöinen kotelo monikäyttöinen kotelo
Ihana nainen Ihana nainen
Homo Homo
pakko rapsuttaa pakko rapsuttaa
rotta pötköttelee rotta pötköttelee
Pyykkipojat Pyykkipojat
rage agains the machine rage agains the machine
tavallinen autonkorjaus tavallinen autonkorjaus
Onnikassa Onnikassa
Ei ole Jumalan suunnitelma tämmöinen Ei ole Jumalan suunnitelma tämmöinen
keilarata keilarata
Ihana nainen Ihana nainen
Siivousta Siivousta
mieti mieti
Neekeri Neekeri
 509 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 18.09.2020 09:51:45
[ + 5 - | ]

#eriasia

[47738] [IMG_20200917_181646.jpg] [0.05 MB] [750x808] [] []
IMG_20200917_181646.jpg

aktiivimalli

(6)
18.09.2020 10:07:04
#389640 [+-] Piilota Suosittele

Muistan, kun viimeksi Helsingin torilla oli busseittain ympäri Suomea porukkaa mölyämässä aktiivimallista. Buuasivat puhujille esim. Kokoomuksen edustajalle niin etteivät edes kuulluueet mitä hän aikoi sanoa ja vihreille ja vasemmiston edustajille antoivat raikuvia aplodeja. Miksi nyt ei kyseiset ihmiset osoita mieltään? Ai niin kaksinaismoralismi jne.

18.09.2020 17:43:00
#389800 [+-] Piilota Suosittele

Kattos, persut ; kumppanit vauhdissa taas ... mitäpä jos a) ottaisitte selvää ja b) puhuisitte totta

Uuden mallin mukaan työttömän on haettava 0-4 työpaikkaa kuukaudessa. Määrään vaikuttavat asuinalue, sen työtilanne ja työttömän työkyky sekä elämäntilanne. Haettuihin työpaikkoihin on oltava realistinen mahdollisuus työllistyä. Määrä sovitaan yksilöllisesti työllistymisuunnitelman yhteydessä. Se laaditaan ihan nykyiseen tapaan työnhaun alussa, ja sen laatimiseen on jo nyt osallistuttava karenssin uhalla. Laiminlyönnistä seuraa nykyisin heti kahden kuukauden karenssi, mutta jatkossa huomautus.

18.09.2020 17:45:06
#389801 [+-] Piilota Suosittele

Eli siis jos alue / taidot / tilanne on huono niin hakuja tarvitsee olla se : 0

Lisäksi kaikki karenssit lyhenevät ... kai teillä nyt sen verran on infoa että työttömällä on _aina_ ollut velvollisuus hakea työtä, joten mitään uutta velvoitetta ei siis tehdä. Tulee määrällinen velvoite, ja sekin sovitaan olosuhteiden ja työllisyystilanteen mukaisesti.

Tämän selvittämiseen meni jopa 35 sekuntia.

18.09.2020 19:49:29
#389856 [+1] Piilota Suosittele

Unohtamatta sitä, kuinka tuottamattomien töiden paikkoja lisätään, kun TE-toimiston virkailijoita lisätään läjäpäin.

Itse asiassa lisääminen on niin suuri, että varmasti tarvitaan lisätiloja/uusia toimistoja/laajennuksia.

Tämän kaiken maksavat veronmaksajat.
Tällainen "valtiolliset tuottamattomat suojatyöpaikat" ovat erityisen tyypillistä juuri kommunismille, josta käytetään täällä mukamas sivistyksen ja demokratian parissa nimitystä vasemmistohallitus.

18.09.2020 20:36:23
#389875 [+-] Piilota Suosittele

Oulussa 9 it-paikkaa vapaana. Asiantuntija, ohjelmoija, 2x senior developeria, järjestelmäasiantuntija, lähitukihenkilö (0-tuntisoppari), 2x lähitukiheppua ja Service desk hemmo. Näin amkin käyneenä ja osaamisen osalta pystysin hakemaan siihen nollatuntisoppariin jossa työaika on 9-18 ilman kuukausipalkkaa. Korvauksena keikkaluontonen palkkio ja mahdollinen provikka jos saa myytyä jotakin turhaa krääsää uhrille.

Semmottiis.

https://paikat.te-palvelut.fi/tpt/?locations=Oulu;professions=2513,2514,2519,3511,3512,3513,3514;announced=0;leasing=0;english=false;sort=1

[ 6 viestiä | ]