hyppy hyppy
Juokse lujaa Juokse lujaa
ihania ihania
Perseen haistelija Perseen haistelija
kisse kisse
Ihana nainen Ihana nainen
lol :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD lol :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Eebens leebens Eebens leebens
Musta on enemmän kuin väri Musta on enemmän kuin väri
Sale on äijä Sale on äijä
luolasto pilves luolasto pilves
Sananmuunnos Sananmuunnos
arja koriseva arja koriseva
teko äly ei haluu neekereitä :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD teko äly ei haluu neekereitä :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Kaalevi tuli luokkaan. Kaalevi tuli luokkaan.
uncle dolan2 uncle dolan2
hyvä elämä hyvä elämä
ituhippi ituhippi
Pitäiskö? Pitäiskö?
Päivän paras vitsi Päivän paras vitsi
luolamaalauksia luolamaalauksia
Ryppy ja Grönmarx osa II Ryppy ja Grönmarx osa II
Näki asioita. Näki asioita.
gambina gambina
 852 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.02 MB, 1 tiedosto, 17.03.2019 00:05:15
[ + 10 - | ]

One weird trick

[26397] [0.jpg] [0.02 MB] [557x638] [] []
0.jpg

christchurch

 · 

uusi-seelanti

 · 

ammunta

(12)  · 

raiskaus

(86)
17.03.2019 00:12:30
#171967 [+1] Piilota Suosittele

Niin...
[m=16266]
Väärin se oli.

Mutta kusipäisyys synnyttää vastareaktiota ja vastakusipäisyyttä. Hyssyttely ja hyysääminen saavat tulevaisuudessa aikaan vastaavaa lisää, ellei hyssyttelyä ja hyysäystä lopeteta.

17.03.2019 00:15:31
#171968 [+-] Piilota Suosittele

On kyllä aika kulahtanut jo. :I Porukka aina ryntää kilpaa heittämään näitä "too soon?"-vitsejä samaan tapaan kuin toisella puolella samaa huomatkaamutpliis-kolikkoa on ne kaikki virtuaalikynttilöiden sytyttelijät.

17.03.2019 14:33:35
#172068 [+-] Piilota Suosittele

>>171967 niin no, eikö samalla ajatusmallilla voisi myös ajatella teon aiheuttavan katkeroitumista myös kohderyhmässä, johtaen itse asiassa sen pelätyn väkivaltaisen mahdollisuuden toteutumiseen jota koko insidentti halusi ehkäistä?

jää toki nähtäväksi, mutta minä en ite sörkkis semmosta muurahaispesää joka alkaa ärsykkeestä syöksymään päälle ja räjähtelemään spontaanisti

17.03.2019 16:18:01
#172098 [+-] Piilota Suosittele

>>172068
Kyllä, asian voi ajatella juuri noin ja toimista tulee katkeroitumista ja eskaloitumista pahimmassa tapauksessa isoksikin kierteeksi.

Tärkein korostus kuitenkin oli se, että "ei saa antaa pelolle sijaa" -mantran hokemisen tai ääri-islamististen terroritekojen piilottelun/hyssyttelyn (oli kyseessä sitten pommi-isku tai dominointiin ja pelon levitystarkoitukseen toteutettu raiskaus) sijaan pitää olla rajut otteet, joilla "tavalliselle kansalle" näytetään, että moista toimintaa ei sallita ja siitä avoimesti puhutaan. Kun tämä on kunnossa, niin toisen puolen kumipääiskujen riski vähentyy huomattavasti (ja ne nostetaan samaan tapaan framille ja rangaistukset ovat rajuja).

Hyvä esimerkki hyssyttelystä ja piilottelusta on oululaisen Vihreän ehdokkaan lausunnot, joissa poliisi on rasistinen, kun toi raiskaus- ja hyväksikäyttövyyhdin esille - vaalikeväänä.

[ 10 viestiä | ]