Kuukasvot Kuukasvot
Tinder Tinder
Luukku 666 Luukku 666
Räyh! Räyh!
Harminlista Harminlista
ja vika sankari ja vika sankari
Kiittämöttömyys Kiittämöttömyys
vahinko vahinko
"Klonkku" "Klonkku"
It fuken WIMDY It fuken WIMDY
Rapujen juna Rapujen juna
Piiloviesti? Piiloviesti?
Paint-Joulukalenteri 2019 luukku 14 Paint-Joulukalenteri 2019 luukku 14
Voima on hyvin kuuma hänessä Voima on hyvin kuuma hänessä
Rajalla Rajalla
Luukku 8 Luukku 8
Videokuvakommentti Videokuvakommentti
kuusen kovistelu kuusen kovistelu
Hyvää itsenäisyyspäivää :3 Hyvää itsenäisyyspäivää :3
joidenkin joulut joidenkin joulut
The Lobo ParaMilitary Christmas Special The Lobo ParaMilitary Christmas Special
neliö ja kissanpennut :3 :3 neliö ja kissanpennut :3 :3
Tumma kaunotar vailla seuraa Tumma kaunotar vailla seuraa
Parit lisäoluet aina maittaa Parit lisäoluet aina maittaa
 739 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.02 MB, 1 tiedosto, 17.03.2019 00:05:15
[ + 10 - | ]

One weird trick

[26397] [0.jpg] [0.02 MB] [557x638] [] []
0.jpg

christchurch

 · 

uusi-seelanti

 · 

ammunta

(12)  · 

raiskaus

(83)
17.03.2019 00:12:30
#171967 [+1] Piilota Suosittele

Niin...
[m=16266]
Väärin se oli.

Mutta kusipäisyys synnyttää vastareaktiota ja vastakusipäisyyttä. Hyssyttely ja hyysääminen saavat tulevaisuudessa aikaan vastaavaa lisää, ellei hyssyttelyä ja hyysäystä lopeteta.

17.03.2019 00:15:31
#171968 [+-] Piilota Suosittele

On kyllä aika kulahtanut jo. :I Porukka aina ryntää kilpaa heittämään näitä "too soon?"-vitsejä samaan tapaan kuin toisella puolella samaa huomatkaamutpliis-kolikkoa on ne kaikki virtuaalikynttilöiden sytyttelijät.

17.03.2019 14:33:35
#172068 [+-] Piilota Suosittele

>>171967 niin no, eikö samalla ajatusmallilla voisi myös ajatella teon aiheuttavan katkeroitumista myös kohderyhmässä, johtaen itse asiassa sen pelätyn väkivaltaisen mahdollisuuden toteutumiseen jota koko insidentti halusi ehkäistä?

jää toki nähtäväksi, mutta minä en ite sörkkis semmosta muurahaispesää joka alkaa ärsykkeestä syöksymään päälle ja räjähtelemään spontaanisti

17.03.2019 16:18:01
#172098 [+-] Piilota Suosittele

>>172068
Kyllä, asian voi ajatella juuri noin ja toimista tulee katkeroitumista ja eskaloitumista pahimmassa tapauksessa isoksikin kierteeksi.

Tärkein korostus kuitenkin oli se, että "ei saa antaa pelolle sijaa" -mantran hokemisen tai ääri-islamististen terroritekojen piilottelun/hyssyttelyn (oli kyseessä sitten pommi-isku tai dominointiin ja pelon levitystarkoitukseen toteutettu raiskaus) sijaan pitää olla rajut otteet, joilla "tavalliselle kansalle" näytetään, että moista toimintaa ei sallita ja siitä avoimesti puhutaan. Kun tämä on kunnossa, niin toisen puolen kumipääiskujen riski vähentyy huomattavasti (ja ne nostetaan samaan tapaan framille ja rangaistukset ovat rajuja).

Hyvä esimerkki hyssyttelystä ja piilottelusta on oululaisen Vihreän ehdokkaan lausunnot, joissa poliisi on rasistinen, kun toi raiskaus- ja hyväksikäyttövyyhdin esille - vaalikeväänä.

[ 10 viestiä | ]