Eskalaatio Eskalaatio
Pöljiä ihmisiä Pöljiä ihmisiä
Muh european heritage Muh european heritage
Helvetissä. Helvetissä.
Saippua Saippua
Strippausta Strippausta
Muutama webm 17 Muutama webm 17
Normi maanantai Normi maanantai
Kaasuvuoto Kaasuvuoto
Autopesula. Autopesula.
maan siirto firman putki asennus maan siirto firman putki asennus
DrHansAsbergin päivä. DrHansAsbergin päivä.
Kerrostaloasuminen Töölössä Kerrostaloasuminen Töölössä
Robert cop Robert cop
Kun penist kutittaa Kun penist kutittaa
Eläinkuvia Eläinkuvia
Kehto valmiiksi. Kehto valmiiksi.
Joo kaikkia kiinnostaa? Joo kaikkia kiinnostaa?
Alitajunta kantaa Alitajunta kantaa
Paras lahja ystävälle Paras lahja ystävälle
Jeesus. Jeesus.
Armeijassa. Armeijassa.
Hauskat annokset Hauskat annokset
Onnenpyörä Onnenpyörä
 685 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.38 MB, 1 tiedosto, 16.09.2018 03:30:02
[ + 4 - | ]

Tämä naama pelottaa monarkisteja, katolisia ja irkkuja

[17808] [1537056183088.jpg] [0.38 MB] [800x1028] [] []
1537056183088.jpg

oliver

 · 

cromwell

 · 

muotokuva

16.09.2018 04:13:12
#97175 [+-] Piilota Suosittele

97170 Erittäin hyvin sanottu. Iso osa neuvostovaltion alkuaikojen kriittisistä epäonnistumisista olisi voitu välttää vähän keveämmillä ja vähemmän dogmaattisilla otteilla.

16.09.2018 05:32:33
#97181 [+-] Piilota Suosittele

97170

En sanoisi Cromwellin olleen välttämättä vallankumouksellinen. Englannin sisällissota johtui pikemminkin taloudellisista ja uskonnollisista syistä kuin yhteiskunnallisista. Cromwell ei tähdännyt kuninkaan syrjäyttämiseen, vaan se tapahtui vasta Kaarlen jatkaessa taistelua loppuun asti.
En tietenkään Cromwellia ihaile, mutta hän on mielenkiintoinen henkilö.

16.09.2018 15:12:17
#97399 [+-] Piilota Suosittele

97182

Cromwell oli todellakin ihailtava sotilaskomentaja, joka ensimmäisten joukossa tajusi mm. ponttooneiden hyötykäytön. Hänen ideologiansa on myös mielenkiintoinen, ja hänessä näkyy uskonnon tärkeys aikakauden politiikassa. Cromwellhan oli puritaani, eli hyvin vahvasti protestanttinen. Englantilaiset puritaanit halusivat puhdistaa kaiken "katolisen" vaikutteen pois anglikaanista kirkosta. Tämän vuoksi hänen aikansa muistetaan hyvin tiukkana moraalivalvonnan aikana. Niin miehille kuin naisille oli esimerkiksi hyvin tarkat pukeutumiskoodit. Englannin historiaa katsoessa pitää muistaa uskonnon olleen melkein aina hyvin tärkeässä roolissa. Cromwell oli silti oudon suvaitsevainen mies, vaikka se ei yltänyt ainakaan katolisiin. Hän mm. suojeli juutalaisia ja kutsui näitä asumaan takaisin Englannissa.

Vähän hassua muuten, että kutsut sisällissodan lopputulosta "vallankumoukseksi". Teoriaa vallankumouksesta nimittäin kannattavat juurikin marksilaiset historioitsijat :D

[ 7 viestiä | ]