"Ei." "Ei."
Metsäpalo eskaloitui Metsäpalo eskaloitui
Vastustamatonta börheyttä :3 Vastustamatonta börheyttä :3
Uusihomot ei muista ♂ Uusihomot ei muista ♂
Huumekissat :3 Huumekissat :3
toinen maailmansota toinen maailmansota
Kohta tulee paska :D Kohta tulee paska :D
Dyslexia cat - "are you chitting me?" Dyslexia cat - "are you chitting me?"
Pöytä kahdelle Pöytä kahdelle
ancap ancap
Hymy huuleen Hymy huuleen
kettukahlaamo kettukahlaamo
paardit on parhaat paardit on parhaat
Panisitko? Panisitko?
Hattu :D Hattu :D
Iisalmen kirkon alttaritaulu Iisalmen kirkon alttaritaulu
"This just in!" "This just in!"
Luolasto Luolasto
vaaliväsymys vaaliväsymys
Bing Bing
Kuvaotokset #29 Kuvaotokset #29
kun puhut ilkeitä venäjästä kun puhut ilkeitä venäjästä
pari webmiä pari webmiä
Ihan vain tutkimusmielessä Ihan vain tutkimusmielessä
 584 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.38 MB, 1 tiedosto, 16.09.2018 03:30:02
[ + 4 - | ]

Tämä naama pelottaa monarkisteja, katolisia ja irkkuja

[17808] [1537056183088.jpg] [0.38 MB] [800x1028] [] []
1537056183088.jpg

oliver

 · 

cromwell

 · 

muotokuva

16.09.2018 04:13:12
#97175 [+-] Piilota Suosittele

97170 Erittäin hyvin sanottu. Iso osa neuvostovaltion alkuaikojen kriittisistä epäonnistumisista olisi voitu välttää vähän keveämmillä ja vähemmän dogmaattisilla otteilla.

16.09.2018 05:32:33
#97181 [+-] Piilota Suosittele

97170

En sanoisi Cromwellin olleen välttämättä vallankumouksellinen. Englannin sisällissota johtui pikemminkin taloudellisista ja uskonnollisista syistä kuin yhteiskunnallisista. Cromwell ei tähdännyt kuninkaan syrjäyttämiseen, vaan se tapahtui vasta Kaarlen jatkaessa taistelua loppuun asti.
En tietenkään Cromwellia ihaile, mutta hän on mielenkiintoinen henkilö.

16.09.2018 15:12:17
#97399 [+-] Piilota Suosittele

97182

Cromwell oli todellakin ihailtava sotilaskomentaja, joka ensimmäisten joukossa tajusi mm. ponttooneiden hyötykäytön. Hänen ideologiansa on myös mielenkiintoinen, ja hänessä näkyy uskonnon tärkeys aikakauden politiikassa. Cromwellhan oli puritaani, eli hyvin vahvasti protestanttinen. Englantilaiset puritaanit halusivat puhdistaa kaiken "katolisen" vaikutteen pois anglikaanista kirkosta. Tämän vuoksi hänen aikansa muistetaan hyvin tiukkana moraalivalvonnan aikana. Niin miehille kuin naisille oli esimerkiksi hyvin tarkat pukeutumiskoodit. Englannin historiaa katsoessa pitää muistaa uskonnon olleen melkein aina hyvin tärkeässä roolissa. Cromwell oli silti oudon suvaitsevainen mies, vaikka se ei yltänyt ainakaan katolisiin. Hän mm. suojeli juutalaisia ja kutsui näitä asumaan takaisin Englannissa.

Vähän hassua muuten, että kutsut sisällissodan lopputulosta "vallankumoukseksi". Teoriaa vallankumouksesta nimittäin kannattavat juurikin marksilaiset historioitsijat :D

[ 7 viestiä | ]