Takapiha Takapiha
Runkkaamisen alkeet Runkkaamisen alkeet
Saisinko esitellä... Saisinko esitellä...
Periaatteen mies Periaatteen mies
Ryntökaari Ryntökaari
Vinkki/vitsi Vinkki/vitsi
En kaipaa terveyssaarnojasi >:3 En kaipaa terveyssaarnojasi >:3
Hörps Hörps
Sormuksen teko Sormuksen teko
Pekka pelaa änkkärii Pekka pelaa änkkärii
Jenkit on tymii Jenkit on tymii
muutama webm 13 muutama webm 13
Thrash only Thrash only
Ihana äiti Ihana äiti
Kohta menis ylitöiksi Kohta menis ylitöiksi
Aijaijaijaij Aijaijaijaij
Kiusuri Kiusuri
Näbläilyä Näbläilyä
Mielisairasta Mielisairasta
Time Square Time Square
ei ole hyvä tämä ei ole hyvä tämä
"MEDIEVAL LAND FUN-TIME WORLD" EXTENDED TRAILER "MEDIEVAL LAND FUN-TIME WORLD" EXTENDED TRAILER
Yksisarvisen loppu Yksisarvisen loppu
Kirjoituskone Kirjoituskone
 556 näyttökertaa, 17 viestiä, 1.42 MB, 1 tiedosto, 03.10.2024 14:46:17
[ + 1 | ]

Eipä yllättänyt

[73645] [tiedosto.png] [1.42 MB] [1080x1871] [] []
tiedosto.png

03.10.2024 17:09:47
#650796 [+1] Piilota Suosittele

Eiköhän jokainen hallitus oo viimisen 25 vuoden ajan niitä vain lisännyt, poikkeuksena ehkä sipilän hallitus.
miksi muuten kansalaisita väkisin kerättyjen verovarojen säästämistä uutisoidaan aina kurjistavina leikkauksina? ihmeellinen sosialismikupla tämä koko maa.

04.10.2024 15:36:12
#651064 [+3] Piilota Suosittele

>>650932 Käsittämätöntä että ihmiset eivät vieläkään tajua suomen paskan tilanteen olevan juuri sosialidemokraattien aikaansaannosta. enkä puhu nyt viime hallituksesta vaan vuosikymmeniä kestäneestä vasemmistolistumisesta, kaikki ovat kuin pikku lapsia, jotka ovat käsi ojossa pyytämässä että valtio antais rajaa ja sopisi kaikesta työmarkkinoilla yms.. ensiksi pitää mymmärtää, että suomessa ei edes ole oikeita oikeistopuolueita.. jos meidän oikeisto puolueita verrattaisiin vaikka Tansaan niin kok ja ps olis ehkä max keskustaa.. ja kaikki muu vasemmistoa.. Esim. tanskan demarit on käyännössä persuja suomen mittariston mukaan. valtion rooli on täällä aivan liian vahva, niin kuin kaikissa vasemmistolaisissa maissa.. meidän ainoa oikeistopuolueemme on liberaalipuolue ja sekin on marginaalissa.. sääli.

04.10.2024 15:48:18
#651066 [+-] Piilota Suosittele

>>651064 et siis osannut kertoa mitään vaihtoehtoa vaan kirjoitit tasan saman jutun vain pitemmin ja vähemmän ymmärrettävästi ja suuremmalla määrällä asiavirheitä

04.10.2024 16:42:04
#651077 [+2] Piilota Suosittele

>>651066 En vastannut kysymykseesi, eikä ollut tarkoituskaan, joku muu lukija olisi sen huomannut..
mutta voin tyittää.
lyhyesti: vähemmän valtiota, enemmän kapitalismia, vähemmän säätelyä, vähemmän veroja, heti kun valtion taloudellinen tilanne sen sallii. Kerro toki virheistä.
Suomen ongelma on myös, että kaikki kasvatetaan jotenkin valtio riippuvaisiksi (on muuten vasemmiston perinteinen tapa hallita väestöä kun kaikki ovat jotain tukia saamassa, eivätkä halua niitä menettää) Pitäisi saada ihmiset innostumaan yrittämisestä ja paremman elintason tavoittelusta. se on voimakkain ajuri ihmisten varallisuuden kasvussa. mutta kun verotus järjestelmä alkaa rankaisemaan heti kun alat tienaamaan, niin meillä jää valtavat määrät työtä tekemättä, kun lisä töistä hyötyy lähinnä verottaja. ekana voitas poistaa perintövero sitä kaikki vihaa. paitsi joku pieni vassari klikki.

06.10.2024 21:56:48
#651754 [+-] Piilota Suosittele

Kansanedustajan palkkion pitäis olla vähintään 20 000 luokkaa kuukaudessa ellei enmmänki, jotta sinne hakeutus oikeasti pätevää porukkaa. Fiksu ihminen ei hakeudu kansakunnan kusipilariksi 6000 euron kk korvauksella, kun enempi saa vaikka olemalla johtajana jossaki. Nyt siellä lato täynnä maakuntien paikallisia pellejä jotka lähetetty pääkaupunkiin ihan vaan vittuillakseen hesalaisille. Siksi tää homma hajoaa käsiin joka asiassa.

[ 17 viestiä | ]