... ...
biden puhuu biden puhuu
Keijo pormestariksi! Keijo pormestariksi!
Kukkakimppu Kukkakimppu
Hello Facehead Hello Facehead
Vihdoin korona on ohi! Vihdoin korona on ohi!
kissojen hoitola :3 kissojen hoitola :3
Pro players Pro players
Modeemiaikakauden kauneutta Modeemiaikakauden kauneutta
motivaatiopuhe motivaatiopuhe
Kyl turuuuski! Kyl turuuuski!
Miksi ylioppilaskunnissa ajetaan punavihreää politiikkaa? Miksi ylioppilaskunnissa ajetaan punavihreää politiikkaa?
elämme jo kalifaatissa elämme jo kalifaatissa
vasemmistoliitto vasemmistoliitto
Alkoholi vs korona Alkoholi vs korona
Faktaa ja tilastoja Faktaa ja tilastoja
tanssiva anime tanssiva anime
Kyky puhua sanomatta mitään Kyky puhua sanomatta mitään
MJ in Heaven MJ in Heaven
Best Crossover Episode Ever Best Crossover Episode Ever
Modeemiaikakauden kauneutta 2 Modeemiaikakauden kauneutta 2
Nappisuoritus Nappisuoritus
tulee puhdasta tulee puhdasta
Ennen ihmisillä oli järkeä päässä (ainakin joillakin) Ennen ihmisillä oli järkeä päässä (ainakin joillakin)
 461 näyttökertaa, 10 viestiä, 2.53 MB, 1 tiedosto, 13.07.2024 00:34:30
[ + 5 - | ]

Ikävä media

[71805] [tiedosto.webm] [2.53 MB] [544x960] [10.04s] [] []

george floyd

(10)  · 

chauvin

 · 

blm

(163)
13.07.2024 10:22:33
#634215 [+-] Piilota Suosittele

>>634153
Jos laittaa VR-lasit päähän. Idealistit ei tajunnu miksi VR, kaarevat näytöt ja töllöt, tai 3d telkkarit ei tullu yleisiksi. AR on seuraava epäonnistuja.

13.07.2024 10:33:47
#634217 [+-] Piilota Suosittele

>>634170
Mitä nyt yhdestä neekeristä.
Niitä on Afrikka pullollaan.
Mutta katsoppa mitä kvg kertoo kyseisestä herrasta.
Jokaisen linkin takaa löytyy tekstiä, että hän olisi murhannut. Tuohan oli kuolemantuottamus tai korkeintaan tappo. Murha on täysin eri asia.

13.07.2024 11:14:39
#634227 [+-] Piilota Suosittele

>>634217
lainsäädännöt vaihtelevat
12-henkinen valamiehistö on katsonut hänet syylliseksi sekä tahattomaan toisen asteen murhaan kolmannen asteen murhaan että tappoon
hän sai toisen asteen murhasta 22.5 vuoden linnatuomion ja valitustuomioistuin on pitänyt tuomion voimassa
näinollen on perusteltua sanoa että hän on murhannut

13.07.2024 13:14:27
#634253 [+-] Piilota Suosittele

>>634235
ei vaan manslaughter tarkoittaa suomeksi tappoa mutta kuten jo huomautinkin niin lainsäädännöt vaihtelevat ja niitä on vaikea vertailla
lainaan wikipediasta jenkkilainsäädäntöä sen tarkemmin tarkastamatta pitävätkö ne kutinsa ja pätevätkö joka osavaltiossa tahi ensimmäiselle kotimaiselle kääntämättä

First-degree murder: Any intentional killing that is willful and premeditated with malice aforethought.

Second-degree murder: Any intentional killing that is not premeditated or planned. A situation in which the killer intends only to inflict serious bodily harm, knowing this could result in death but with no specific intent to kill, constitutes depraved-heart murder, which can be considered as second-degree murder.

Voluntary manslaughter: Sometimes called a crime of passion murder and informally called third–degree murder, this is any intentional killing that involves no prior intent to kill and which was committed under such circumstances that would "cause a reasonable person to become emotionally or mentally disturbed".

Involuntary manslaughter: A killing that stems from a lack of intention to cause death but involving an intentional act of negligence, which may or may not be premeditated, leading to death.

[ 10 viestiä | ]