heh, he he! heh, he he!
Roast Roast
jonne jonne
miksi amerikkalaiset on niin tyhmiä? miksi amerikkalaiset on niin tyhmiä?
Turbot tulille Turbot tulille
Slaavikoira Slaavikoira
Manageri soittaa Edulle (Edu Kehäkettunen - Espoolainen) Manageri soittaa Edulle (Edu Kehäkettunen - Espoolainen)
antimateria pihtaa antimateria pihtaa
Pst. oisko pedigreä Pst. oisko pedigreä
Jallu Jallu
hyvinvointini on kyseenalainen t. norsu hyvinvointini on kyseenalainen t. norsu
T U C E V A T U C E V A
prööt prööt
Ei se ääni mitään, mutta ne jarrutusjäljet Ei se ääni mitään, mutta ne jarrutusjäljet
Failbook Failbook
Cönän Raakalainen (musikaali) Cönän Raakalainen (musikaali)
Hyvät tissit Hyvät tissit
Varatassu :3 Varatassu :3
Onko näin Onko näin
:) :)
Lopputulos hivelee silmiä Lopputulos hivelee silmiä
Hyvät tanssitaidot Hyvät tanssitaidot
Uutta Ryppyä Uutta Ryppyä
Get the f off my lawn Get the f off my lawn
 984 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.07 MB, 1 tiedosto, 10.06.2024 01:15:47
[ + 6 | ]
👑 Plussatuin 10.06.2024.
👑 Katsotuin 10.06.2024.

Riikka leikkaa

[71044] [1000006174.jpg] [0.07 MB] [886x951] [] []
1000006174.jpg

riikka purra

(59)  · 

persu

(150)
10.06.2024 16:34:07
#626165 [+1] Piilota Suosittele

>>626160 kyllä.. ei ollu kanttia leikata enempää ja tarvivat rahaa nopeesti ku velkojat oli käytännössä jo ovella. eikä valtiolla ollut paalua.. leikkaukset kun ei lisää rahaa ainoastaan kuluttavat sitä vähemmän tulevaisuudessa. ollaan poijat kusessa, jos ei lisää leikkauksia tule nopeesti.

10.06.2024 18:36:20
#626178 [+1] Piilota Suosittele

>>626165
Ei valtio ole mikään Martti jolta tullaan ulosmittaamaan omaisuutta jos ei ole rahaa. Lainan hinta vaan nousee korkeammaksi ja sen saaminen vaikeutuu. Ei muuta.
Mutta nyt otetaan enemmän velkaa kuin edellisen hallituksen lopussa niin jossaki on vikaa varsinkin kun samaan aikaan leikataan ja kurjistetaan kansalaisten oloja.

Ja Purran kokemattomuus näkyy kun niin innoissaan hiihtää kokoomuksen ja EK:n tekemää latua. Tyhmänä ja vallasta sokaituneena vielä ottaa myös kaiken vastuun ja on keulakuvana leikkauksille. Orpo virnuilee taustalla. Tulos näkyi eilisessä vaalituloksessa.

10.06.2024 19:37:47
#626199 [+1] Piilota Suosittele

>>626178 Juuripa se, että maksukykyä ei ole ja luottoluokitus sen mukana alenisi oli toi minun yksinkertaistetun esimerkkini pointti. hyvä että ymmärsit, vaikka ns. väärän käden kautta. Luottoluokituksen alentumisesta seuraa vanhojen velkojen kumulatiivinen kasvu, jolla on vaarana ryöstäytyä käsistä, jolloin ne alv:n korotuksetkin ovat riittämättömiä korjausliikkeitä.
Mikäli ollaan niin spedejä, että itketään jostain mauttomista saksivitseistä; samaan aikaan ku kansantalous on vaarassa romahtaa, niin ehkäpä se on meille oikein että se romahtaa. sitten on rottien aika vinkua jossain muualla ku ei eurot kilise tilille. >>626179 Toisekseen äänestän poikkeuksetta kokoomusta :D, vaikka ei persuissakaan oo muuta vikaa ku kokemattomat poliitikot.

10.06.2024 20:31:34
#626211 [+2] Piilota Suosittele

>>626178 Sää oot kyllä pihalla. Hallitus vasta muodostettiin viime kesänä. Joitakin muutoksia taisi tulla nopealla aikataululla, mutta nyt on kehysriihi muutoksille (huhtikuussa). Noita ei ihan hoideta kuten Musk twitteriään, että repii vaan palvelinsalista piuhat irti.

[ 12 viestiä | ]