Ribales Ribales
Karvinen ja börhinen Karvinen ja börhinen
Paha vaatturi Paha vaatturi
Totuus tulee pullosta Totuus tulee pullosta
Tivolissa. Tivolissa.
Menisitkö muualle? Menisitkö muualle?
Tän takia outiet on kivoja. Tän takia outiet on kivoja.
junes lokka junes lokka
Historian siipien havinaa Historian siipien havinaa
Muodikas kenkä Muodikas kenkä
k5 k5
Haleja Haleja
pärr pärr pärr pärr
That great Bepis taste That great Bepis taste
Poliisitäti Poliisitäti
paholaispillutaikuus paholaispillutaikuus
Afrikkalainen vei pyörän savannille Afrikkalainen vei pyörän savannille
Brain Brain
Onnea kihlojen johdosta Onnea kihlojen johdosta
Jesse, meidän täytyy tehdä kissanminttua Jesse, meidän täytyy tehdä kissanminttua
Trump on pissa aivo. Trump on pissa aivo.
Töihin siitä nekru! Töihin siitä nekru!
Koijasi koiroaan ;__; Koijasi koiroaan ;__;
Luki käsikirjoituksesta Luki käsikirjoituksesta
 648 näyttökertaa, 2 viestiä, 0.23 MB, 1 tiedosto, 18.03.2024 13:14:38
[ + 0 | ]

Fingerpori

[68863] [tiedosto.jpg] [0.23 MB] [1080x359] [] []
tiedosto.jpg

fingerpori

(170)
18.03.2024 13:32:34
#607001 [+-] Piilota Suosittele

On muuten juridisesti todettu, ette tuollaisella kyltillä ole mitään merkitystä. Oleskelu ei voi olla asiatonta. Häiriökäyttäytymiseen on eri pykälät. Samoin läpikulku ei voi olla kielletty (esim kerrostalon pihan läpikulkua ei voi kieltää).

19.03.2024 00:36:44
#607099 [+-] Piilota Suosittele

>>607001

Jos voidaan todeta, että läpikulkualue on piha ja piha liittyy kotirauhan suojaamaan asuttuun taloon, niin pihan läpikulku on kielletty*. Se sitten, että voidaan todeta näin kerrostaloyhtiön yleisestä alueesta, onkin toinen ja haastavampi juttu.

Meillä rivitaloyhtiössä hankittiin isännöitsijän suosituksesta kyseiset kyltit erityisesti talven ja mahdollisten liukastumisvahinkojen vastuun vuoksi. Se nyt tiedetään, että etupihojen edestä painellaan joka tapauksessa kylteistä huolimatta, mutta erityisesti näin keväisin kalteva mäki on liukkaampi kuin lätkäjää.

https://www.minilex.fi/q/naapuri-kulkee-rivitalossa-pihamme-l%C3%A4pi

Yhtenä talvena muuten kuuppapäät painelivat takapihankin (aidattu pääty) läpi takaikkunoiden edestä. Aidan vuoksi niiden piti vähän kiertääkin. Niitä näki aina ajoittain kulkevan siitä. No, niille kun morjesteli kalsareissa ilman paitaa ikkunan läpi, niin alkoi vähentymään... taloyhtiö myös hommasi aika tuuheat pensasperkeleet takapihojen välistä käytävää kaventamaan.

[ 2 viestiä | ]