Melkeen jo joulu Melkeen jo joulu
dädää dädää
opasteet opasteet
oh dan oh dan
kissat > koirat kissat > koirat
Pohdin jalkaani Pohdin jalkaani
Tribuutti Apachelle Tribuutti Apachelle
You think you do, but you don't You think you do, but you don't
sossutapaus sossutapaus
Reilu kalastaja :) Reilu kalastaja :)
Eva Longoria ilmeilee Eva Longoria ilmeilee
Mies vihreissä Mies vihreissä
Kaliaa pikana Kaliaa pikana
Luotettavaa tietoa Luotettavaa tietoa
Ninja Re Bang Bang Ninja Re Bang Bang
Burgereita kaikkialla Burgereita kaikkialla
Zup Zup
Normaali ja tasapainoinen ihminen Normaali ja tasapainoinen ihminen
aavikkosammakko aavikkosammakko
Attero dominatus Attero dominatus
BR♂THER 3 BR♂THER 3
Devoluutio Devoluutio
Jeesus tuomitsee Jeesus tuomitsee
Tarkkana tänä yönä! Tarkkana tänä yönä!
 778 näyttökertaa, 4 viestiä, 4.12 MB, 1 tiedosto, 02.03.2024 06:44:16
[ + 2 - | ]

Touhou Youyoumu ~ Perfect Cherry Blossom [OPL3]


touhou

(71)  · 

zun

 · 

musiikki

(212)  · 

peli

(177)  · 

sound blaster

 · 

ymf262

 · 

yamaha

(8)
02.03.2024 07:10:59
#602792 [+1] Piilota Suosittele

Ymmärtääkseni pelin musiikki on tehty jollain vähän hienommalla laitteella (olisiko SC-88) ja tämä on vain jo tuolloin aikansa eläneen äänikortin (Soundblaster 16 ja muut yhteensopivat) paras tulkinta musiikista.
Sanoisin tosin, että sen minkä YMF262 (OPL3) häviää perkussiosssa tuollaiselle kalliimmalle syntikalle, se voittaa muiden instrumenttien selkeällä erottuvuudella. Jokainen äänikavana soi täysin erotettavasti, yksikään ei peity toisen alle.
Sen sijaan SC-88... mahtipontinen ääni, mutta hirveästi kaikua ja vaskipuhaltimien ääni peittää kaiken muun alleen. SC-55 olisi toiminut paremmin, jos olisi halunnut hifistellä.
Voi ZUN tähden, olisitpa jaksanut ylläpitää FM-synteesin ylivertaisuutta...

02.03.2024 07:12:51 | 11:48:10
#602793 [+1] Piilota Suosittele

Asiaan enemmän perehtyneet ovat tämän jo kuulleetkin monet kerrat, mutta laitanpa kuitenkin vertailun vuoksi

Tämä on ymmärtääkseni säveltäjän itsensä alkuperäinen visio, ja vaikka sävellykset ovat mahdottoman hienoja, niin instrumentaatio on paikoin aika mielestäni vähän epäonnistumut.
Tai sitten minulla on vain aika paljon paskemmat kuulokkeet kuin tuollaisella vähän suositummalla musiikkimiehellä :D

[ 4 viestiä | ]