Uudet lasit Uudet lasit
Nukku-Katti silmät sulkee :3 Nukku-Katti silmät sulkee :3
Olen bulassa Olen bulassa
Thanos Thanos
Kissakuvia Kissakuvia
Shower thoughts Shower thoughts
Nyakim Gatwech Nyakim Gatwech
Vihainen suomalainen Vihainen suomalainen
etelän hetelmä etelän hetelmä
Nyt tuli börheälle töitä Nyt tuli börheälle töitä
Share dis Share dis
suomi nussinta suomi nussinta
Ei jaksa keksiä otsikoita 24 Ei jaksa keksiä otsikoita 24
Pyhä ehtoollinen Pyhä ehtoollinen
Kaikki tarkistamaan Kaikki tarkistamaan
"Olen vakavissani" "Olen vakavissani"
Pamputin tykkää Pamputin tykkää
@heviparta oli kylillä pyörähtämäsä @heviparta oli kylillä pyörähtämäsä
Ilmaveivi on vanha juttu Ilmaveivi on vanha juttu
Clamavi De Profundis - The Ents' Marching Song Clamavi De Profundis - The Ents' Marching Song
Typerä finjävel! Typerä finjävel!
Löydä vain käteen sopiva leuka Löydä vain käteen sopiva leuka
Hyvä koira Hyvä koira
Venäläinen ruletti Venäläinen ruletti
 513 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.15 MB, 1 tiedosto, 09.08.2022 20:19:52
[ + 4 - | ]

Tuli viimevuoden tilastot.

[66400] [20220809_201756.jpg] [0.15 MB] [1199x540] [] []
20220809_201756.jpg

tilastot

(9)  · 

antero

(24)
09.08.2022 22:49:33
#590945 [+1] Piilota Suosittele

Kävi ihan kinostamaan, että mistä prosentit syntyvät. Tässä yhden osalta. Tilastot tarjoaa Antero.

1301 Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, törkeä lapsenraiskaus 20:6-7, 7b
2019
Suomalaistaustainen, syntynyt Suomessa 771
Suomalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 29
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 270
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt Suomessa 4
2020
Suomalaistaustainen, syntynyt Suomessa 765
Suomalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 24
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 169
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt Suomessa 12
2021
Suomalaistaustainen, syntynyt Suomessa 1 053
Suomalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 18
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt ulkomailla 205
Ulkomaalaistaustainen, syntynyt Suomessa 6

Lähde: Tilastokeskus

09.08.2022 23:05:50
#590950 [+-] Piilota Suosittele

>>590947
Otan kantaa asiaan vain ja ainoastaan alkuperäisen kuvan sisältämään dataan. Jos kuitenkin haluat esitellä itse miten suurella yliedustuksella ulkomaalaiset raiskailevat, niin Tilastokeskuksen sivuilta tieto varmasti löytyy. Minä en aio käyttää tähän enempää aikaani.

09.08.2022 23:26:51 | 23:28:01
#590956 [+6] Piilota Suosittele

>>590896
Ulkomaalaistaustaiset ovat erittäin rajusti yliedustettuina noissa.
Erityisesti noissa, joissa kasvua on eniten.

Unohtamatta sitä faktaa, että perinteisesti ulkomaalaistaustaiselle perheelle Suomessa syntynyt lapsi lasketaan jo suomalaiseksi ja esimerkiksi Ruotsissa näiden toisen sukupolven maahanmuuttajien turhautuminen ja rikollisuus on todella suurta.
Yllättävän usein esimerkiksi on tilanne (esim. Balkanin alueelta), että vanhemmat tulivat sotia pakoon ja olivat kiitollisia uudesta kotimaasta ja tekivät työtä ja yrittivät integroitua. Ilman koulutusta ja kieltä he kuitenkin ajautuivat pienempien palkkojen ammatteihin ja pienempiin asuntoihin lähiöihin. Toinen sukupolvi sitten oireilee, kun pitää tätä epäreiluna, rasismina, syrjintänä ja uskoo, että "alkuperäisasukkailla" asiat ovat paremmin ja se oikeuttaa riehumisen ja rötöstelyn. Rikoksien tilastoinneissa pitäisikin huomioida ulkomaalainen alkuperä useampaan sukupolveen.

10.08.2022 17:01:55
#591039 [+-] Piilota Suosittele

>>591034
Ei vaan täsmälleen ja vain ja ainoastaan se faktatieto, joka liittyy mediaan.

Harmillista tietysti sinulle, että mediassa ei tällä kertaa käsitelty ulkomaalaistaustaisten yliedustusta, etkä päässyt harrastamaan perinteeksi muodostunutta propagandaasi. Uskon kuitenkin, että saat vielä tilaisuutesi. Olenhan toimittanut niin nappulaan kuin Luolastoonkin lukemattomia kertoja ulkomaalaistaustaisten yliedustustilastot ja tulen todennäköisesti toimittamaan niitä myös tulevaisuudessa.

10.08.2022 17:11:05
#591047 [+2] Piilota Suosittele

>>591039 Mediassa ei sanallakaan puhuta matuista ja silti sie olet ne eritelly tuossa omassa listassas. Miksi näit vaivaa siihen muttet voinu laittaa väestösuhteita samalla? No minäpä kerron: Se ei sovi sinun vihjervasukkiagendaan

10.08.2022 17:58:34 | 17:59:34
#591064 [+-] Piilota Suosittele

>>591047
LOL

Haluaisitko määritellä tarkemmin mikä on juuri tässä mediassa se ”vihjervasukkiagenda”? Sekö että en tuo jatkuvasti esille ulkomaalaistaustaisten yliedustusta? Sehän olisi sama kuin väsymiseen asti toistaisi sitä kuinka 1+1=2.

Musta tuntuu, että sua harmittaa nyt joku muu. Eikö äiti silittänyt kun aamulla heräsit vai olitko pissannut yöllä housuun?

10.08.2022 20:29:12
#591111 [+2] Piilota Suosittele

>>591064 Ei tässä MEDIASSA mikään ihan niin ku äsken sanoin. Tuossa sinun postauksessa on eroteltu määrät neljään eri tekijään jotka liittyy maahanmuuttoon vaikka ite mediassa (eli tässä jumankekan lähettämässä kuvassa sen otsikossa tai tageissa) ei mainita sanallakaan maahanmuuttoa. Eli näit pyytämättä ja provosoimatta vaivan tutkia asiaa ja tehä siitä postaus mutta jätit asiaan kuuluvan väestösuhteen pois postauksesta ku olet vihervassarisuvakki ja sen puuttuvan informaation julkitulo olis sinun agendan vastaista

10.08.2022 21:17:05
#591131 [+-] Piilota Suosittele

>>591111
Eli jos en jatkuvasti ja kokoajan toistele kuinka 1+1=2 tai muita itsestäänselvyyksiä, niin te käsiinniistelijät tulette ulisemaan kuinka Anterolla on matematiikkaan kohdistuva agenda.

Asia selvä.

Teidän käsiinniistelijöiden olis hyvä opiskella vähän tilastotiedettä ja vaikka propagandan käsitettä. Vois avautua mm. se miksi media ei jatkuvasti toistele niitä tiettyjä lukuja, joita te jatkuvasti haluatte nähdä. Niin ja Hitlerin kirjakin on muuten ihan avaava. Sieltä pääsee lukemaan kuinka heikko ihminen sortuu uskomaan propagandaa.

Anna sulle vielä yhden vinkin liittyen kommenttiini. Mediassa on kyse prosenteissa, eli tiettyjen rikosten kasvusta tietyllä aikavälillä. Minä purin prosentit alkutekijöihinsä ja näytän mistä ne muodostuvat. Tämän enempää media ei lisäinformaatiota tarvitse. Sinua asia kuitenkin häiritsee, sillä sinä haluat, että tuomani tilasto osoittaa asian, jonka valtamediasta puuttumisen vuoksi olet aikoinaan siirtynyt MV-lehden lukijaksi.

ps. Tilastoja ei tarvitse pelätä, sillä ne ovat faktoja.

[ 14 viestiä | ]