Pulkkinen - Ruusu Show (isä) Pulkkinen - Ruusu Show (isä)
Kateellinen naapuri Kateellinen naapuri
tanssia tanssia
nam :) nam :)
Äiti Isänmaa kutsuu! Äiti Isänmaa kutsuu!
Hieno suoritus! Hieno suoritus!
Töiakka Töiakka
Mestari sekoilee sanoissaan, kuten aina Mestari sekoilee sanoissaan, kuten aina
Tulevaisuuden näkymät Tulevaisuuden näkymät
pidä kiinni köydestä <:3 pidä kiinni köydestä <:3
Me Miehet Me Miehet
maitoa <:3 maitoa <:3
Tynkkynen Rotuaarilla Tynkkynen Rotuaarilla
Ahmedinem Ahmedinem
Yhdennäköisyys Yhdennäköisyys
Terveiset kaikille luolaston naisille Terveiset kaikille luolaston naisille
Mäy! Mäy!
kikkeli kikkeli
veljekset kagelberg veljekset kagelberg
Nylon Beat - Anna mulle Nylon Beat - Anna mulle
Pornoo Pornoo
liian hyvää :3 liian hyvää :3
Bidenin mietelause Bidenin mietelause
racist crack party racist crack party
 534 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 11.07.2021 21:37:26
[ + 1 - | ]

Älykkyyskartta

[55083] [7cq7t.png] [0.08 MB] [1272x800] [] []
7cq7t.png

kaalevi punainen

 · 

älykkyys

11.07.2021 21:44:32
#479271 [+-] Piilota Suosittele

Aboriginaalit ei pärjää valkoisten länsimaisten testeissä -> alhainen ÄO.

Vain valkoinen länsimaalainen voi olla niin urpo, että määrittää täysin eri kulttuurin piirteitä itse itselleen keksimällään metodilla.

11.07.2021 21:49:35
#479272 [+-] Piilota Suosittele

Kohta joku tulee nillittämään, että älykkyysosamäärätestit mittaavat länsimaista älykkyyttä, eivätkä siten sovellu afrikkalaisiin sompansseihin.
Voihan asia olla näinkin, mutta ei alkukantaisella älykkyydellä virkkuukoukkua monimutkaisempaa konetta kummemmin käytetä.

11.07.2021 22:15:31
#479287 [+-] Piilota Suosittele

>>479274
Tänä on jo tyystin toinen aihe, mutta vastataan nyt. Jos vieraasta kulttuurista lähdetään hakemaan esimerkiksi siirtomaita, niin siinä ei paljon kepeillä vastaan taistella. Antaisinkin alkuperäisväeston kasvaa ja kehittyä itsekseen. Siinä mielessä olet siis oikeassa.

12.07.2021 01:27:41
#479307 [+-] Piilota Suosittele

>>479291
Näin ne Lynn ja Vanhanenkin varmaan tätä miettivät samalla kun ajattelivat, että on hyvä idea laskea puuttuvien maiden ääoot viereisten maiden keskiarvoista, tai että kymmeniä vuosia sitten pienelle otokselle tehty testi voidaan yleistää kattamaan koko maata. Nerokasta kerrassaan!

Toivottavasti kyseiset veijarit eivät ole paikalla kun ensimmäinen kosketus maan ulkopuoliseen älyyn saadaan. Voi tulla aika heikot tulokset humanoideille kun yrittävät ymmärtää mikä kynä tai paperi on?

[ 10 viestiä | ]