"Alamaiset" "Alamaiset"
Scout vs Heavy Scout vs Heavy
BDSM 2 BDSM 2
tiskit tiskit
Gondola sai pestin juoksijana Gondola sai pestin juoksijana
Eläköön somalia (ps. vittuku näil pyssyil o epämukava ampua :D) Eläköön somalia (ps. vittuku näil pyssyil o epämukava ampua :D)
Haha, minä myös Haha, minä myös
Slayjer Slayjer
Kela pls Kela pls
mieti ite mieti ite
Ikä on vain numeroita :D Ikä on vain numeroita :D
"Tuu käymää mun luolassa." -Ystäväsi Hagriller "Tuu käymää mun luolassa." -Ystäväsi Hagriller
oho oho
Nikke leijuu Nikke leijuu
Lojaalisuus Lojaalisuus
Pokemon sitä ja tätä 4 Pokemon sitä ja tätä 4
Tehhään perässä Tehhään perässä
En ole nähnyt palloasi En ole nähnyt palloasi
"Kaiverrukset ei anna taktista etulyönti asemaa" "Kaiverrukset ei anna taktista etulyönti asemaa"
Toveri lapset Toveri lapset
Auto pelien Dark Souls Auto pelien Dark Souls
Spurdo-Kalevala osa 1 Spurdo-Kalevala osa 1
Pödeläinen kysyy mitä Helsingissä tapahtuu Pödeläinen kysyy mitä Helsingissä tapahtuu
Sitä samaa teillekin. Ei koske niitä keillä on puoliso Sitä samaa teillekin. Ei koske niitä keillä on puoliso
 573 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 11.07.2021 21:37:26
[ + 1 - | ]

Älykkyyskartta

[55083] [7cq7t.png] [0.08 MB] [1272x800] [] []
7cq7t.png

kaalevi punainen

 · 

älykkyys

11.07.2021 21:44:32
#479271 [+-] Piilota Suosittele

Aboriginaalit ei pärjää valkoisten länsimaisten testeissä -> alhainen ÄO.

Vain valkoinen länsimaalainen voi olla niin urpo, että määrittää täysin eri kulttuurin piirteitä itse itselleen keksimällään metodilla.

11.07.2021 21:49:35
#479272 [+-] Piilota Suosittele

Kohta joku tulee nillittämään, että älykkyysosamäärätestit mittaavat länsimaista älykkyyttä, eivätkä siten sovellu afrikkalaisiin sompansseihin.
Voihan asia olla näinkin, mutta ei alkukantaisella älykkyydellä virkkuukoukkua monimutkaisempaa konetta kummemmin käytetä.

11.07.2021 22:15:31
#479287 [+-] Piilota Suosittele

>>479274
Tänä on jo tyystin toinen aihe, mutta vastataan nyt. Jos vieraasta kulttuurista lähdetään hakemaan esimerkiksi siirtomaita, niin siinä ei paljon kepeillä vastaan taistella. Antaisinkin alkuperäisväeston kasvaa ja kehittyä itsekseen. Siinä mielessä olet siis oikeassa.

12.07.2021 01:27:41
#479307 [+-] Piilota Suosittele

>>479291
Näin ne Lynn ja Vanhanenkin varmaan tätä miettivät samalla kun ajattelivat, että on hyvä idea laskea puuttuvien maiden ääoot viereisten maiden keskiarvoista, tai että kymmeniä vuosia sitten pienelle otokselle tehty testi voidaan yleistää kattamaan koko maata. Nerokasta kerrassaan!

Toivottavasti kyseiset veijarit eivät ole paikalla kun ensimmäinen kosketus maan ulkopuoliseen älyyn saadaan. Voi tulla aika heikot tulokset humanoideille kun yrittävät ymmärtää mikä kynä tai paperi on?

[ 10 viestiä | ]