Keinuntaa Keinuntaa
Näkökulma Näkökulma
Lap.. papin kulta. Lap.. papin kulta.
Pornhubin kommenttiosastosta päivää Pornhubin kommenttiosastosta päivää
Hidalgo ja mummo Hidalgo ja mummo
nappasiko nappasiko
kakkahätä kakkahätä
aku ankan kakka onklema aku ankan kakka onklema
Evoluution alku Evoluution alku
Selityksen makua Selityksen makua
kaikilla ei ole ihan tylsä elämä kaikilla ei ole ihan tylsä elämä
Hopeanuoli Hopeanuoli
Azteryynin Berus Woimamehu Azteryynin Berus Woimamehu
Kivi Kivi
tehokas valo & lumen tehokas valo & lumen
autotunetti jokatapauksessa autotunetti jokatapauksessa
Neekeri Neekeri
Mr. Jonesilla on sinulle asiaa Mr. Jonesilla on sinulle asiaa
hei et sinä kuulu sinne :3 hei et sinä kuulu sinne :3
Sinne meni Sinne meni
kellogs kellogs
Luolasto Luolasto
Lohea ja muuta Lohea ja muuta
Ota meidät vastaan, Suomi-kaunotar Ota meidät vastaan, Suomi-kaunotar
 646 näyttökertaa, 13 viestiä, 1.44 MB, 1 tiedosto, 12.03.2021 14:26:35
[ + 3 - | ]

Araratin ransu kebu

[52310] [20210312_132406.jpg] [1.44 MB] [2560x1440] [] []
20210312_132406.jpg

kebab

(55)  · 

ranskalaiset

(17)
13.03.2021 03:28:58
#447103 [+-] Piilota Suosittele

>>447037 Ennen ehkä saattoi saada nikkeli-lyijy myrkytyksen tietyissä lahden ympyröissä ja paikoissa, nyt riskinä on lähinnä vatsakrampit ja ribale.
Salaatin suhteen riippuu paikasta.
Parissakin paikassa take-away kebun ostaessa kysytään "Ottako salaatti vai ilma?".
Nykyisin vaan tuntuu että suurinosa kebuloista myy saman makuista tavaraa eri hinnoilla ja annoskoolla.

14.03.2021 08:54:16
#447425 [+-] Piilota Suosittele

447209

Kun tein varastohommia, käytin enemmän karvapalveluita, nyt käy ihan ruokakin vaikka työ on kovempaa. Ihmiset vanhenevat jostain syystä >:(

14.03.2021 10:06:14
#447440 [+-] Piilota Suosittele

>>447425
Kakarana kun koulussa oli manteli / sinappikalaa, suolattua pinaattikeittoa tai muuta "Yrjöö!" herkkua, niin porukalla mentiin joko antonioon jossa lounasaikaan pizza 20mk tai aspeen pitakebab 15mk.
Amis aikana pikaruoka oli vaihtelua makaroni mössöihin, joten jolly grillin hotsit lisukkeilla alle 5€, yömakkaran makkispekkis 4€, don sergion pizzat ja limu alle 5€ tulivat tutuiksi.
Yhdessä työpaikassa jaettiin lounarit joten oli vaivatonta mennä ruokkiksella kebulaan ja syödä itsensä ähkyksi, kotona safkaksi riitti pari sämpylää / leipää.
Viimeisen 13 vuoden aikana kebuloiden tasot on tasaatuneet tai laskeneet joten maun takia voin tilata joskus parista paikasta kebua tai känkkyä.
Myös se että pääsin 1-vuoro työhön, on vähentänyt tarvetta hakea viidakko ateria, samoin vähentynyt baari koluaminen on laskenut tarvetta hakea yö mättöä.
Toki muutaman kerran vuodessa on kaverien kanssa "hauska" ilta jonka seurauksena takin taskusta löytyy joku mäkkärin purilainen, keittiön pöydällä on aamulla 4 rullakebua (ei mitään muistikuvia) tai 1-3 pizzaa käsittämättömillä täytteillä jnejne.
Nykyisin kotona kokataan kerralla 2-3 päivän sapuskat, samalla seurataan ruuassa olevien suolan, rasvojen ja kalorien määrää, joten kyllä sitä taitaa tavat & tottumukset vanhenemisen myötä muuttua.

[ 13 viestiä | ]