kal kal
ebin servetti XDD ebin servetti XDD
Hmmm.... Hmmm....
in the 90's in the 90's
Varovasti, jonne... Varovasti, jonne...
Ismo käy kauppaa Ismo käy kauppaa
muna pillu ah ah muna pillu ah ah
Tahdintoistoja Tahdintoistoja
hei kuinka voin auttaa? hei kuinka voin auttaa?
Pohjoinen börf :3 Pohjoinen börf :3
Belka ja Strelka Belka ja Strelka
Führer Führer
Jonne leikkii barbiella Jonne leikkii barbiella
Fug the police Fug the police
Taidetta Taidetta
Hyviä hommia Hyviä hommia
No kuka? No kuka?
Aika hyvä biisi, eikö vaan Aika hyvä biisi, eikö vaan
Chad suicide Chad suicide
Pitääpäs ottaa hieman juomaa... Pitääpäs ottaa hieman juomaa...
Viikset ajetaan Viikset ajetaan
Virgin Madventures vs Chad Seikkailija Virgin Madventures vs Chad Seikkailija
Hotdogit Hotdogit
Jos kuitenkin Jos kuitenkin
 658 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.21 MB, 1 tiedosto, 22.03.2020 23:16:06
[ + 5 | ]

mitä ihmiset tekee

[41053] [0.jpg] [0.21 MB] [691x1002] [] []
0.jpg

ihmiset

(18)  · 

stay

(5)  · 

home

(13)  · 

picnic

23.03.2020 00:08:23 | 00:11:15
#321400 [+-] Piilota Suosittele



Vähintään* 14,5 tuhatta ihmistä kuollut maailmalla COVID-19:ta vuoksi.

Italiassa kuolee tällä hetkellä vajaa 1000 ihmistä vuorokaudessa.

Hoitohenkilöstöstä ja hoitopaikoista huutava pula todella monessa Euroopan maassa nyt jo, vaikka ei olla edes pahimmassa hetkessä vielä! Ihmisiä luokitellaan ja priorisoidaan ketä hoidetaan, ketä ei.

Siinä osut juuri sairaalan tehohoitojonoon samaan aikaan tohtorin, parin hoitajan ja palomiehen kanssa. Olet sitten myyjä, kassa, rakennusmies, hitsaaja, betonivalaja tai ohjelmoija - ja kas kummaa, sinut priorisoidaan kuolemaan.

Että ei kun saatana piknikille vaan, koska vittu tuntuu siltä, että on kivaa pikniköidä, lähteä karaokebaariin laulamaan ja piti vähän Levilläkin käydä reissaamassa. Mummoakin käytiin vähän katsomassa, kun ihan terveeltä tuntuu ja työkaverilla käytiin vähän vetämässä kaljaa, ihan sen oma vika ettei koskaan kertonut diabeteksestään.


* Vähintään 14,5 koska Venäjän ja Iranin viralliset luvut eivät todellakaan pidä paikkaansa. Kiinan lukujakin on syytä epäillä. Intian ja Pakistanin luvut ovat myös todella arveluttavat, kuten monen muun Aasian ja Lähi-Idän maan. COVID-19 on vasta nyt alkanut rantautua Afrikkaan ja kun se pääsee siellä mylläämään, todelliset luvut tulevat räjähtämään, mutta virallisiin tilastoihin niitä tuskin saadaan.

[ 7 viestiä | ]