Ihana nainen, parempi versio! Ihana nainen, parempi versio!
leijuntaa leijuntaa
Kokoomuspsykoosit Kokoomuspsykoosit
Turrintai turrit Turrintai turrit
chuck norris chuck norris
Nuorena oltiin rajuja Nuorena oltiin rajuja
Yokertaidetta Yokertaidetta
Benis :DDDD Benis :DDDD
talitintti talitintti
jutku uuniin jutku uuniin
jokerilla rankka viikonloppu jokerilla rankka viikonloppu
Kuumottaa vitusti kelan kidutuskoneet Kuumottaa vitusti kelan kidutuskoneet
duolingo ei pelleile duolingo ei pelleile
Skenehommat 1 Skenehommat 1
näytti kesaria näytti kesaria
hapsi vaanii oikealla hapsi vaanii oikealla
asko asko
ovi on hyvä apuväline ovi on hyvä apuväline
Deus vult Deus vult
Ihana mies Ihana mies
Tänään luolasto-conissa Tänään luolasto-conissa
Kiitos SDP Kiitos SDP
Ihana nainen Ihana nainen
The nexus of chaos 1 The nexus of chaos 1
 695 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 27.11.2019 23:59:31
[ + 5 - | ]

No niin teki..

[37205] [64ec8401.jpg] [0.05 MB] [518x444] [] []
64ec8401.jpg

työvoimapula

28.11.2019 03:44:10
#276178 [+1] Piilota Suosittele

Suomessa on useilla aloilla jatkuva pula työvoimasta joka tekisi työnsä alle tes:n / taulukon / alle 6€ tunti palkalla / 9€ päivä korvauksella. Jatkuvasti voi lukea lehdistä kun joku pohjois-suomalainen matkailu ; ravintola alan yrittäjä itkee kuinka vaikeaa on saada työntekijöitä sesongin ajaksi (max.4kk) alle 10€/h palkalla töihin. Toisessa lehdessä toimari itkee kuinka hänen firmansa (joka sijaitsee keskellä ei mitään) ei saa työllistettyä ketään nuorta töihin josta palkka olisi alle 10€/h. Kolmannessa naistenlehdessä "hyväntekeväisyys"järjestön paikallinen johtaja murisee siitä kuinka 9€/päivä harjoittelijat tai minimi palkka tuella työllistetyt työttömät eivät paina tarpeeksi niska limassa töitä järjestön hyväksi kun totuus on se että nämä järjestöt potkivat harjoittelijan / tukityöllistetyn pihalle heti kun TE-keskuksen tukipäivät tulevat täyteen.

30.11.2019 09:45:33
#276922 [+-] Piilota Suosittele

Sipilä lupas kai 73 tms, ja sai sen hyvin kyseenalaisin keinoin hoidettua. Samoten valtionvelka...

Rinne on kusessa eikä näytä tietävän miksi, tai sitten Keskustalla on vieläkin enemmän valtaa kulissien takana.

01.12.2019 12:24:52
#277278 [+-] Piilota Suosittele

>>277263
Täällä on vielä kaikki kohtuu hyvin, onhan täällä muihin maihin nähden kohtuullisen vähän korruptiota esimerkiksi, ja se voi kertoa enemmän sokeasta uskosta mediaan ja korulauseisiin ennen vaaleja -idiooteista.

27.05.2020 16:20:55
#347448 [+-] Piilota Suosittele

Itse lukenut tuota samaa paskaa jo vuonna 2000 piti tulla pula kotimaisista datanomeista ja ict ammattilaisista. Vuonna 2005-2008 piti tulla huutava pula työvoimasta kaikilla aloilla kun suuret ikäluokat jää eläkkeelle. Vuonna 2006 piti tulla huutava pula rakennustyöntekijöistä, no suomessa on pelkästään n.25.000 virolaista paikkaamassa rakennustyömaiden halpatyövoima pulaa. Vuonna 2007 uskoteltiin että metalli-ala työllistää kun on teollisuutta, no nykyään cnc-manuaali koneistaja saa pääosin työtarjouksia 10-12€/h jostain nyrkkipajalta. Vuonna 2011 messuttiin kuinka uudenkaupungin tehdas työllistää tuhansia, työntekijöitä haettiin haastatteluihin maakunnistakin ja työttömät haukuttiin maanrakoon jos eivät mene ukin tehtaalle töihin. No totuus oli taas jotain muuta: töihin pääsi aluksi vuokratyö firman kautta määräaikaisesti, n.10€/h palkka, ei asuntoja lähellä, monotonista liukuhihnatyötä, jatkuvia ongelmia työsuojelun ja työaikalakien kanssa. No sitten oli vuonna 2005 aloitettu olkiluoto-3 ydinvoimalan työmaa jossa piti käyttää suurimmaksi osaksi suomalaista työvoimaa. No vielä 15v myöhemmin työmaa on kesken, mutta eurajoelle on syntynyt n.6000 voimalatyömaalla työskentelevän puolalaisen yhteisö, kuinkahan paljon siellä on sitten niitä suomalaisia ja kuinka ISO työmaa se on jos kestää +15 vuotta rakentaminen (kun jotkut ja jokin sössivät asioita putkeen)?

[ 8 viestiä | ]