salahuone salahuone
Tonttuvahti Tonttuvahti
Päätöntä meininkiä Päätöntä meininkiä
hämähäkkien mies hämähäkkien mies
Ossy apu apustaja Ossy apu apustaja
Herranen aika Herranen aika
Ihana nainen Ihana nainen
God Jul! God Jul!
Onko sitä nii vaikea uskoa? Onko sitä nii vaikea uskoa?
taste of freedom taste of freedom
Normaali luolastolainen suvakkiantero Normaali luolastolainen suvakkiantero
Turkey slurpie Turkey slurpie
Ryssät Ryssät
Kieku ja Kaiku Kieku ja Kaiku
Maailman rodut Maailman rodut
spurdo spurdo
Raivo Helminen Raivo Helminen
idiootti :3 idiootti :3
Hyvä nimi Hyvä nimi
yksinkertainen kapistus yksinkertainen kapistus
Legenda jo syntyessään Legenda jo syntyessään
Hevonen joka toiselle kuoppaa kaivaa Hevonen joka toiselle kuoppaa kaivaa
Aimo annos pervitiiniä Aimo annos pervitiiniä
ihmissusi nimi ihmissusi nimi
 619 näyttökertaa, 15 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 04.12.2018 00:51:41
[ + 4 - | ]

Tahdotteko säilyttää Neuvostoliiton?

[21231] [kansantahto.jpg] [0.04 MB] [604x463] [] []
kansantahto.jpg

kansanäänestys

 · 

neuvostoliitto

(96)  · 

referendum

 · 

trolli

(30)  · 

öyh

(10)
04.12.2018 02:57:16
#128380 [+-] Piilota Suosittele

@Repostnik ei täällä kukaan muu molota ryssää tai edes osaa noita harakan varpaita lukea. Ei varmaan tarttekkaan, mutta voisit tietysti näitä avata niille joita kiinnostaa edes paskan hipun verran.

04.12.2018 03:12:15
#128382 [+-] Piilota Suosittele

>>128380

OK, ajattelin että otsikon perusteella tämä olisi ollut selvä juttu.

"Kansanäänestys Neuvostoliiton säilyttämisestä"
Vihreät kannattivat, punaiset vastustivat.

Muutama neuvostotasavalta ei osallistunut, ja vähän ajan päästä Neuvostoliiton valtioneuvosto tunnusti Viron, Latvian ja Liettuan itsenäisiksi.

05.12.2018 21:13:14
#129087 [+-] Piilota Suosittele

>>128418

Vuosi oli 1990 ja otanta oli kaikki äänioikeutetut noissa kuvassa mainituissa neuvostotasavalloissa.

>>128575
Niiltä ei kysytty, koska he eivät tahtoneet osallistua koko äänestykseen eikä niiden edes odotettu kunnioittavan sen tuloksia.

Ja miten Unkari, Romania ja Bulgaria tähän liittyvät?

07.12.2018 23:23:04
#130277 [+-] Piilota Suosittele

>>130267

Enemmistö neuvostotasavalloista oli jo tuossa vaiheessa julistautunut suvereeneiksi (eli yleisliittolaiset lait eivät enää ole niiden alueella päteviä, vain tasavaltojen omat lait - äänestys liiton jäsenyydestä oli tasavallan oma kysymys) ja jotkut jopa julistautuneet täysin itsenäisiksi. Uuden liiton muodostaminen kansan tahdon mukaisesti olisi ollut parempi ja demokraattisempi vaihtoehto kuin vanhan hajottaminen ja uusien itsenäisten tasavaltojen muodostaminen.

Bulgaria, Romania ja Unkari eivät silti liity tähän mitenkään. Sitä paitsi, Neuvostoliittoahan jopa pyydettiin tulemaan väliin Romanian sisällissotaan, mutta Gorbatshov päätti olla sekaantumatta.

07.12.2018 23:35:06
#130279 [+-] Piilota Suosittele

>>130278

Laillinen hallinto ei todellakaan pyytänyt - Ceausescu ja Gorbatshov olivat täysin eri puolilla tässä väännössä, jenkit ja eurooppalaiset pyysivät. Romanian vallankumous ja sisällissota päättyivät melko nopeasti vuonna 1989 Ceausescun teloittamiseen.

[ 15 viestiä | ]