Perustaja Babazinga

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 21.10.2017 21:52:41 Jäseniä 33 Vierailuja 12 263 Medioita 1095

Vanha kunnon

Gay Gay
onko suomessa yhtään nunnaluostaria ? onko suomessa yhtään nunnaluostaria ?
Africabet Africabet
Hyi helvetti Hyi helvetti
hyvää mediaa hyvää mediaa
romania videos 2 romania videos 2
Nojapyörätandemi Nojapyörätandemi
Neitsyys menetetty Neitsyys menetetty
Tyrnin Marja Tyrnin Marja
Kuinkahan monta tytärtä pitää antaa saadakseen tuolta vaimon Kuinkahan monta tytärtä pitää antaa saadakseen tuolta vaimon
kiinalainen biisi kiinalainen biisi
Metallica drum cover Metallica drum cover
Päivistäjä on aina asiallinen Päivistäjä on aina asiallinen
H. P. Lovecraft (Motion Comic) The Call Of Cthulhu H. P. Lovecraft (Motion Comic) The Call Of Cthulhu
Pallit pois Pallit pois
Gary Glitter - Leader of the Gang Gary Glitter - Leader of the Gang
balls of steel balls of steel
Tänään internetfetissikulmassa: inflaatio Tänään internetfetissikulmassa: inflaatio
Piereskelyä Piereskelyä
Donk in fucking mayonese Donk in fucking mayonese
hyvä pylly hyvä pylly
häröilyä häröilyä
Kaaheeta Kaaheeta
Esittely Esittely
 953 näyttökertaa, 18 viestiä, 2.07 MB, 1 tiedosto
15.12.2020 21:46:39
[ + 7 - | ]

Tän takia valupertti juo

[50412] [0.gif] [2.07 MB] [300x288] [] []
0.gif

valupertti

(90)  · 

valu

(14)  · 

vituiks män

 · 

saatanan hapsi_

16.12.2020 16:06:31
#420651 [+-] Piilota Suosittele

>>420620

Ulkoistettu jannu tulee yleensä tunnilla. Meillä ainakin on ollut joka paikassa. Toki en olekaan tehnyt mitään valuja. Se voi olla, että niissä tehdään tosiaan urakkaa.

16.12.2020 16:31:39
#420660 [+-] Piilota Suosittele

>>420651 No ainaki tässä paskafirmassa. Päivän oon taas ollu enkä oo tienannu mittään mutta 12e on kulunut rahaa. Eli maksoin siitä että lähin töihin. Tälläistä tänään.

16.12.2020 17:21:50
#420674 [+-] Piilota Suosittele

>>420660

MInäpä menetin työttömyyskoulutuksessa IT-ammattilaisille tarkoitetussa jatkokoulutuksessa kuukautta kohden 400 euroa. Meni siis työttömyystuki plus sitten vaimolta osa asumistuesta 9 euron takia. Verotonta tukea se 9 euro päivää kohden on, mutta jos jokin perheenjäsenistä saa jotain muuta tukea samanaikaisesti se vähennetään siitä. Tässä tapauksessa se vähennettiin asumistuesta.

Nyt kun siitä on aikaa, niin kerron firmankin missä olin "koulutuksessa".

Saranen Consulting. Toimii otaniemessä. Saa kokoajan porukkaa työttömistä 3vk "koulutukseen". Luokkakoko 20, 4000 euroa per pää valtion toimintarahoituksesta. Sekä 20 000 euroa jokaiselta firmalta vuodessa että löytää yhden työntekijän vuodeksi.

Valintakokeessa sekä ohjauslipuskassa puhuttiin, että luokasta valitaan yksi 8kk intensiivikoulutukseen. Niin. Se on koko vuoden porukoista. Eli 4 viikon välein valitaan aina uusi luokka.

Lopuksi puhui TE-keskuksen työntekijä meille ammattilaisille. Osa oli ollut tutkijoina, osa hardiksen softan sekä monen monen muun asian kimpussa useita vuosia. Kertoi meille, että kaikille ei voida taata töitä. Kaikista luokista valitaan 2 henkilöä koulutukseen. Tekee aivan uskomatonta tiliä kusetuksella. Ei se mitään.

Valtio vieläpä hyväksyy tämän.

16.12.2020 18:03:18
#420684 [+-] Piilota Suosittele

>>420681 Katselin läpi nämä koronatukea 100 tuhatta saaneet firmat. Joukossa oli aika monta tuttua firmaa joiden taloustilanteen tiedän niin hyväksi, että tukea ei olisi tarvittu. Nykyinen hallitus lapioi veronmaksajien rahaa ympäriinsä hullun kiilto silmissä, eivätkä taatusti tajua puoliakaan tekosistaan.

16.12.2020 18:48:12
#420693 [+-] Piilota Suosittele

>>420684
Ei tullu ysärin laman aikaan minun vanhemmilleni tukia, ja silti pärjättiin jotenkin. Tää hallitus mällää kun on millä mällätä - sinun lompakollasi.

@Apache ei olisi mihinkään hallitukseen tyytyväinen, joten mikä olisi ihannehallitus, jos usein mainitsemani teknokratia lasketaan pois?

16.12.2020 18:53:00
#420698 [+-] Piilota Suosittele

>>420693 Nokun niillä ei edes ole millä mällätä. Holtitonta elvyttämistä velkarahalla ja samaa tekee koko EU. Se on niin kapea polku että siltä on helppo luiskahtaa ja polun vieressä on täysi helvetti. Ja Kiinalle sekä Venäjälle tämä holtiton hölmöily sopii paremmin kuin hyvin.

16.12.2020 19:08:05
#420710 [+-] Piilota Suosittele

>>420693

80-luvun lopussa oli vielä kaikki erittäin hyvin. Suomella oli omistuksia vaikka missä. Oli omat tuotantolaitokset, kaikki. Sitten meni pupu pöksyyn poliitikoilla kun kaikki olikin liian hyvin. Budjetti monta miljardia ylijäämäinen. Perkele, ei se käy.. Myuydään kaikki vittu pois niin ei tartte olla..

Näin se lähti. Pikkuhiljaa sitten poliitikko poliitikolta päätti, että suomeen ei kuulu omistaan yhtään mitään. Kaikki myytiin halvalla pois. Saatana!

16.12.2020 19:10:41
#420713 [+-] Piilota Suosittele

>>420684

Sieltä se hetken päästä pasahtaa päähän todellisuus. Suomeen tulee sota-aikojen tilat päälle. Ei ole sitä, eikä ole tätä. Sitä ei enää tehdä. Eikä sitäkään tehdä.

Saatte kyllä nähdä. Näin tämä on mennyt kokoajan askel askeleelta. Ensin lähti hyvin toiminut koulu-järjestelmä. Piti halpuuttaa ja uusia. Nyt aivan paskana. Seuraavana on SOTE-järjestelmä. Potilaille lappu kouraan että teillä ei nyt ole tarvetta tuollaiselle. Moikka.

[ 18 viestiä | ]